Jednym z zasadniczych czynników motywujących do podejmowania kontaktów interpersonalnych jest seksualność. Stanowiąc naturalną funkcję organizmu ludzkiego, ulega ona kształtowaniu przez doświadczenia życiowe. Ponieważ tematy związane z seksualnością należy traktować z największą powagą, nie można lekceważyć niczego, co wpływa na postrzeganie owej sfery życia. Z pomocą najmłodszym czytelnikom oraz rodzicom dzieci w wieku 7-11 lat przychodzi wydawnictwo Jedność, oddając do ich rąk książeczkę Mamo, tato! Nie wierzę już w bociana. Warto zapoznać się z jej treścią, bowiem podane informacje w znacznym stopniu wspomagąją rodzicielski przekaz.
W krótkiej publikacji (zaledwie czterdzieści stron) Elisabetta Costantino zamieściła porady przeznaczone zarówno dla rodziców, jak i dla dzieci. Wiele mówiący podtytuł O seksualności i uczuciach nie wstydzę się rozmawiać wskazuje na rysujące się możliwości oraz osiągnięte efekty przeprowadzonych rozmów. W kilku rozdziałach znalazły się wiadomości zaspokajające ciekawość nie tylko bohaterów książeczki Ani i Dawida, ale również czytelników; koncentrujące się wokół istotnych kwestii, jakimi są poczęcie, ciąża i poród; analizujące zmiany zachodzące w ciele dziewcząt i chłopców; wyjaśniające skomplikowane zagadnienie rozwoju emocjonalnego oraz uczące współdziałania w grupie rówieśniczej. Ponieważ z dziećmi trzeba rozmawiać o seksualności na ich poziomie rozwoju, omówione w książeczce zagadnienia doskonale spełnią oczekiwania czytelników.
Wśród wiadomości szczegółowych warto wspomnieć o intymnych relacjach międzypłciowych i różnicach w budowie ciała (zastosowano prawidłowe nazewnictwo), dziecięcych niepokojach, stereotypach i kontrargumentach, a także o uczuciu wstydu oraz zakłopotania. Na końcu każdego rozdziału zamieszczono przydatne w codziennym życiu porady dla rodziców. Pomocą służy również część praktyczna (cztery rysunki twarzy wyrażających różne emocje i przyporządkowane im pytania pomocnicze), dzięki której korzystające z lektury dziecko będzie miało okazję utrwalenia przyjętych treści. Myśli szczególnie warte zapamiętania zapisano czerwoną czcionką oraz zamieszczono w dymkach. Przekaz wspomaga mnóstwo zabawnych, sympatycznych i kolorowych ilustracji autorstwa Cristiny Raiconi, które przeplatając teksty, sprawiają, że wiedza dziecka zostanie wzbogacona na długi czas.
Warto, by po doskonałą publikację Wydawnictwa Jedność sięgnęli zwłaszcza rodzice dzieci w wieku 7-11 lat. Pomoże im ona nie tylko uzupełnić wcześniej zdobytą wiedzę, ale przede wszystkim znaleźć satysfakcjonujące odpowiedzi na „kłopotliwe” pytania.
O seksualności i uczuciach nie wstydzę się rozmawiać. „Mamo, tato! Staję się kobietą, staję się mężczyzną”. To bardzo znamienne słowa –...
O seksualności i uczuciach nie wstydzę się rozmawiać. „Mamo, tato! Skąd się biorą dzieci?” Jeśli jesteście rodzicami maluchów w wieku od...