Recenzja książki: Mama zawsze wraca

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Każda wojna niesie z sobą zło. Z każdej trzeba wyciągnąć konstruktywne wnioski oraz wykorzystać je dla dobra przyszłych pokoleń. Książeczka Mama zawsze wraca to przejmująca historia, opowiedziana prostym językiem, z dziecięcą naiwnością i wiarą w lepsze jutro.

W piwnicy opuszczonego domu, na skraju warszawskiego getta, Natalia Zajczyk ukryła swoją dwuletnią córeczkę Zosię. Przychodziła do niej codziennie, rysowała węglem na podłodze, nauczyła ją pisać, czytać, liczyć oraz haftować. Okienko w piwnicy było tylko jedno, na dodatek całkiem małe i z kratami. Zosia nie czuła się smutna, nie było jej źle, bo nie znała innego życia. Nie chciała wyjść – przecież nie wiedziała, że wyjść można. Przychodziła do niej mama i tylko to się liczyło. Dzięki tej, która z narażeniem życia przenosiła dzieci z getta na aryjską stronę, Zosia znała modlitwy, wiersze i piosenki. Razem się bawiły, ale większość czasu w piwnicy dziewczynka spędzała sama, za towarzystwo mając lalkę Zuzię (można ją obejrzeć w jerozolimskim Muzeum Yad Vashem) i szczury. Wiele razy musiała jeść ścianę lub… zwinnie umykające spod paluszków robaki. I wiedziała, że musi zachować ciszę, żeby Niemcy jej nie znaleźli.

Wzruszające wspomnienia Zosi koncentrują się również wokół życia poza piwnicą (opuściła ją, gdy najeźdźcy schwytali mamę). Przeprowadzki, aryjskie dokumenty, tortury ze strony Niemców, noce spędzane z psem w budzie, spotkania z ocalonymi, podróż do Izraela i nowe życie – bez mamy – wśród żydowskich rówieśników, to wydarzenia, które na zawsze pozostawiły piętno w delikatnej psychice Zosi. Mierząc się z jej lękiem, czytelnik poznaje obawy, niepewność, ból oraz żal wszystkich okupacyjnych dzieci. Docenia wierność Bogu, zasadom i tradycji, wewnętrzne zmagania, wytrwałość oraz poświęcenie (nie tylko: jak żyć, by przeżyć, ale również by pomóc innym), nadzieję i matczyną miłość.

Nie ma wątpliwości, że publikacja Wydawnictwa Dwie Siostry przemówi do czytelnika. Nad przeżyciami Zosi nie da się łatwo przejść do porządku dziennego. Jej opowieść wywołuje refleksje – tym bardziej, że Zosia jest jedną z niewielu ocalonych. Kartki książeczki nie są białe, ich „szaro-bura” barwa odzwierciedla niezwykle trudną egzystencję narodu żydowskiego podczas wojennej zawieruchy. Przedstawiona przez Agatę Tuszyńską wzruszająca treść w połączeniu z wymownymi (również w „szaro-burej” tonacji) ilustracjami autorstwa Iwony Chmielewskiej, sprawia, że opowiedziana przez Zosię Zajczyk historia na długo pozostanie w pamięci.

Tagi: bóg Komiks i powieść graficzna - wspomnienia i literatura faktu

Kup książkę Mama zawsze wraca

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Mama zawsze wraca
Książka
Mama zawsze wraca
Agata Tuszyńska
Inne książki autora
Żongler. Romain Gary
Agata Tuszyńska0
Okładka ksiązki - Żongler. Romain Gary

TUSZYŃSKA ŻONGLUJE EMOCJAMI W NAJNOWSZEJ KSIĄŻCE ŻONGLER. ROMAIN GARY   ,,Imię: Roman, Romain, Romuszka, Emile. Nazwisko: Kacew, de Kacew, Gari, Gary...

Oskarżona: Wiera Gran
Agata Tuszyńska0
Okładka ksiązki - Oskarżona: Wiera Gran

Biografia żydowskiej śpiewaczki z warszawskiego getta, Wiery Gran, to druga strona - nieopowiedziana - historii Władysława Szpilmana, słynnego Pianisty...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy