Recenzja książki: Magisterkowalski.blog. Historia przerwanej miłości

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Mistyka gór może zauroczyć każdego. I nic w tym dziwnego, bowiem od zawsze wiadomo, że wrażliwe wnętrze człowieka chłonie piękno otaczającego świata. Tęsknotę za tym, co niedościgłe, najmocniej odczuwają chyba zdobywcy górskich szczytów. Dla nich wspinanie się jest jak powietrze, bez którego nie da się żyć. Nakładem Wydawnictwa Stapis ukazała się książka Magisterkowalski.blog. Historia przerwanej miłości, zakwalifikowana do serii Literatura górska na świecie.

Oddana do rąk czytelnika interesująca lektura jest przelanym na papier zapisem tekstów zamieszczanych na blogu przez polskiego alpinistę i himalaistę Tomasza Kowalskiego (www.magisterkowalski.blogspot.pl), który 6 marca 2013 roku zginął tragicznie na grani Broad Peak (8047m) w Karakorum. Jego osobiste przeżycia stanowią pierwszy wątek relacji. Całość uzupełniają pełne tęsknoty wspomnienia oraz własne przemyślenia jego narzeczonej, Agnieszki Korpal – triathlonistki i ultramaratonki, mogącej swoimi pasjami obdzielić niejednego.

Od pierwszej strony lektury czytelnik towarzyszy Tomkowi w jego wysokogórskich zmaganiach. Wraz z nim zdobywa szczyty Korony Ziemi. Uczestniczy w wyprawach górskich w Alpach, Andach, Pamirze, Tienszanie i na Alasce. Wspina się w skałkach Jury Krakowsko-Częstochowskiej, w Sokolikach oraz Tatrach (latem i zimą). Zdobywa szczyty w Kanadzie, Afryce i na Kaukazie. Autor opisuje trudne warunki wspinaczki w mrozie i we mgle, w śniegu i w lodowatym wietrze, z co najmniej dwudziestoma kilogramami bagażu na plecach.

Sukcesy wysokogórskie przeplatają się z osiągnięciami Tomka w dziedzinie ultramaratonów, rajdów przygotowych, raftingów, wiosłowania na desce surfingowej. Są także informacje praktyczne, zawierające konkretne wskazówki odnoszące się do biegania, wspinania, poruszania się zimą w górach, skyrunningu oraz drytoolingu (rodzaj wspinaczki zimowej z wykorzystaniem czekanów i raków na nieoblodzonych drogach skalnych). Mowa jest również o nagrodach, odznaczeniach, festiwalach podróżniczych, szkoleniach, wyjazdach integracyjnych, spotkaniach z przyjaciółmi. Obok sukcesów są i porażki, wśród których na plan pierwszy wysuwa się niepowodzenie projektu zdobycia Śnieżnej Pantery w jeden sezon (w ciągu 28 dni Tomek zdobył cztery najwyższe siedmiotysięczniki leżące na terytorium byłego Związku Radzieckiego. Ze wspinaczki na Szczyt Zwycięstwa zrezygnował). Niepowodzenie to przerodziło się w mocne postanowienie dokończenia projektu za rok.

Wiele miejsca w lekturze zajmują wspomnienia oraz osobiste przemyślenia Agnieszki Korpal. Mowa tu nie tylko o sporcie: jeździe na rowerze, pływaniu, biegach, treningach, długich dystansach, rajdach, ultramaratonach, ekspedycjach, wspinaczkach, zwycięstwach, ale również o ogromnym zmęczeniu, tysiącach przebiegniętych i przejechanych kilometrów oraz hektolitrach wylanego potu. Ich miłość przerwały góry. Po śmierci Tomka Agnieszka, pełna żalu i ogromnego smutku, rozpoczęła nowy etap życia: od 2013 roku prowadzi w Poznaniu Hostel Poco Loco i Stowarzyszenie Poco Loco Adventure, organizując Zimowy Ultramaraton Karkonoski im. Tomka Kowalskiego, bieg Forest Run i Festiwal GETAWAY; przygotowując prelekcje, odczyty, wystawy oraz imprezy upamiętniające Tomka.

Książka Magisterkowalski.blog. Historia przerwanej miłości uzupełniona jest o pochodzące z archiwów prywatnych piękne zdjęcia wysokogórskich krajobrazów, co doskonale oddaje charakter opisywanych miejsc. Pomocą służą również przypisy, daty, profile tras i mapy państw, gór oraz szczytów, na których w różny sposób zaznaczono miejsca opisane w książce. Publikacja Wydawnictwa Stapis zainteresuje nie tylko pasjonatów gór. Bez wątpienia chętnie sięgną po nią ci, którym zależy na realizacji celów i marzeń. A tych nie brakuje nikomu z nas.

Kup książkę Magisterkowalski.blog. Historia przerwanej miłości

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Magisterkowalski.blog. Historia przerwanej miłości
Książka
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy