Recenzja książki: Madeline w Paryżu

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Gdy wspominamy utracone bezpowrotnie chwile beztroskiego dzieciństwa, często przed oczami stają nam oglądane z ekscytacją i ogromnym zaciekawieniem wieczorynki. Pamiętamy chwile, gdy z niecierpliwością czekaliśmy na kolejny odcinek „Muminków” albo z wypiekami na twarzy śledziliśmy przygody Madeline. Warto pamiętać, że oglądane wówczas bajki stanowią adaptacje świetnych, często ponadczasowych i wciąż aktualnych książek, do których – już w dorosłym wieku – wciąż wracamy z wielkim sentymentem. 

Opublikowana nakładem Wydawnictwa Znak Madeline w Paryżu to pierwsze pełne wydanie historii o małej, odważnej dziewczynce. W publikacji czytelnik znajdzie sześć bogato ilustrowanych oraz pełnych zaskakujących wydarzeń opowiadań. Każda historia – zarówno ta pisana, jak i animowana – zaczyna się tak samo:

W Paryżu, w pewnym starym domu,

który był porośnięty dzikim winem,

ustawiało się co rano w dwa rzędy

dwanaście małych dziewczynek.

Po krótkim wstępie i opisie przygotowań dziewczynek do wyjścia z domu następuje szereg wciągających i porywających wydarzeń, w których, oczywiście, główną rolę odgrywa Madeline. Dziewczynka zaprzyjaźnia się z Pepitem, synem hiszpańskiego ambasadora i razem z nim trafia do cyrku, gdzie dzieci uczą się fascynujących sztuczek i zdumiewających akrobacji. W innej historii mała Madeline opiekuje się swoimi chorymi koleżankami i opiekunką, panną Clavel. W kolejnym opowiadaniu razem z jedenastoma przyjaciółkami i panną Clavel odwiedza Londyn, gdzie czekają ją fantastyczne przygody.

Historie o przygodach Madeline to bogate w wydarzenia opowieści, które są przy tym pełne ciepła, życiowej mądrości i serdeczności. Najmniejsza z podopiecznych panny Clavel – Madeline – doskonale radzi sobie z przeciwnościami losu i wyzwaniami. Malutka dziewczynka jest odważna, pewna siebie, a przy tym całkiem rozsądna i opanowana. Chociaż nieraz przyprawia pannę Clavel o ból głowy, to jak żadna z pozostałych dziewczynek potrafi ją też wzruszyć.

Madeline to przykład godnej naśladowania, jednej z najważniejszych dziewczęcych literackich bohaterek, którą bez wahania postawić można obok Ani Shirley (tytułowej Ani z Zielonego Wzgórza) i Sary – Małej księżniczki. Ubrana w żółty marynarski mundurek dziewczynka zaskakuje czytelników – oczywiście pozytywnie – swoją postawą. Chociaż jest najmłodsza i najmniejsza, niczego się nie boi i potrafi pracować o wiele ciężej niż jej koleżanki. Tak zaprezentowana bohaterka stanowi doskonały przykład dla dorastających dzieci. Madeline czerpie z życia garściami, ale czyni to w granicach rozsądku. Pokazuje, że można być jednocześnie szczęśliwym i posłusznym swoim opiekunom. 

Opowieść o Madeline to nie tylko wspaniały, zapadający głęboko w pamięć rytmiczny i rymowany tekst. Historia dziewczynki to także piękne, duże kolorowe ilustracje, przedstawiające przygody Madeline, jej koleżanek i panny Clavel. Rysunki, chociaż zdawać by się mogło, że wykonane w pośpiechu, szybką kreską, bogate są w szczegóły i świetnie oddają towarzyszące bohaterom uczucia i emocje. 

Madeline w Paryżu to wspaniała lektura, której nie może zabraknąć w żadnej dziecięcej biblioteczce. Chociaż wspomnienie dobranocki dawno się już zatarło, Madeline wciąż pozostaje żywa na kartach niezwykłej historii, którą warto wspólnie z dzieckiem czytać nie tylko przed snem, ale także gdy niespodziewanie najdzie nas chandra lub gorszy dzień.

Kup książkę Madeline w Paryżu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Madeline w Paryżu
Książka
Madeline w Paryżu
Ludwig Bemelmans
Inne książki autora
Madeline
Ludwig Bemelmans0
Okładka ksiązki - Madeline

Madeline, the mischievous little girl who lives with 11 other girls in a house 'in Paris that is all covered with vines,' knows no fear and seems to have...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy