Recenzja książki: Ludzkie dzieci

Recenzuje: elphaba

Pierwszego stycznia 2021 roku, trzy minuty po północy, ostatni człowiek urodzony na Ziemi zginął w publicznej burdzie na przedmieściu Buenos Aires, w wieku dwudziestu pięciu lat, dwóch miesięcy i dwunastu dni.

 Pierwsze zdanie książki jest też pierwszym zdaniem pamiętnika Theodore'a Farona, historyka specjalizującego się w epoce wiktoriańskiej, wykładowcy w kolegium Merton na Uniwersytecie Oksfordzkim. W dniu swoich pięćdziesiątych urodzin Theo – jak wielu przed nim – zaczyna spisywać wspomnienia, stając w obliczu swojej śmiertelności. Bohater staje jednak także przed świadomością śmiertelności całego gatunku ludzkiego. Dwadzieścia pięć lat wcześniej, w 1995 roku, nazwanym później Rokiem Omegi, urodziło się ostatnie ludzkie dziecko. Nie udało się ustalić, co spowodowało nagłą bezpłodność ludzi. Ludzkość starzeje się z pełnym przekonaniem, że za sześćdziesiąt-siedemdziesiąt lat na Ziemi nie będzie już ani jednego człowieka. Zapiski z pamiętnika Theo przeplatają się z wydarzeniami opisanymi przez narratora. Z czasem fragmentów dotyczących przeszłości Theo, jego dzieciństwa, wakacji spędzanych z kuzynem Xanem Lyppiattem, obecnie Zarządcą Anglii, nieudanego małżeństwa i tragicznej śmierci córki jest coraz mniej, ustępują one miejsca opisom teraźniejszości. Teraźniejszości, do której nasz bohater wrócić musi za sprawą Julian, młodej kobiety, która kontaktuje go z grupą dysydencką o nazwie Pięć ryb. Spiskowcy chcą, by Theo spotkał się z Zarządcą i przekazał mu ich postulaty. Sprawiają wrażenie naiwnych i zupełnie nieprzygotowanych do zadań, które sami przed sobą postawili, mają jednak asa w rękawie.

 PD James (właściwie Lady Phyllis Dorothy James, Baroness James of Holland Park) jest autorką powieści kryminalnych, w tym cyklu, którego bohaterem jest inspektor Adam Dalgliesh, i drugiego, poświęconego detektywce Cordelii Gray. Ludzkie dzieci opisywane są jako thriller, jednak właściwszym określeniem wydaje się "antyutopia". Autorka opisuje życie w Anglii po Omedze, władzę Zarządcy, przewodzącego czteroosobowej Radzie, uprzywilejowaną pozycję Omeg – kobiet i mężczyzn urodzonych w 1995 roku, restrykcyjną politykę imigracyjną, kolonię karną, która powstała na wyspie Man oraz Wyciszenia - rytuały, w czasie których starsi ludzie popełniają zbiorowe samobójstwo. P.D. James jest członkinią brytyjskiej Izby Lordów z ramienia konserwatystów, można zatem domyślać się jej poglądów politycznych, w książce nie są one jednak wyrażone wprost. Autorka unika udzielania prostych recept na naprawdę rzeczywistości i łatwych odpowiedzi na pytania, które sama stawia. Pozwala czytelnikom na własne refleksje dotyczące przyszłości Ziemi, dotyczące również ludzkiej natury, samotności, uczuć, relacji międzyludzkich, demokracji i - przede wszystkim - władzy. Warto podkreślić, że choć w 2006 roku Alfonso Cuaron nakręcił na podstawie powieści film z Clivem Owenem i Julianne Moore, to jego fabuła tylko w luźny sposób nawiązywała do treści książki. Stąd też nie warto się zniechęcać - Ludzkie dzieci to naprawdę interesująca książka, która powinna przypaść do gustu nie tylko miłośnikom powieści science fiction.

Kup książkę Ludzkie dzieci

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Ludzkie dzieci
Autor
Książka
Ludzkie dzieci
P. D. James
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy