Recenzja książki: Lofty

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Doskonałym przykładem recyklingu materiałowego i gospodarki zasobami jest adoptowanie starych, poprzemysłowych magazynów lub pomieszczeń fabrycznych i przekształcanie ich w wygodne, wręcz luksusowe mieszkania. „Lofty”, publikacja, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Arkady, to ciekawy przewodnik, pokazujący nietypową aranżację wnętrz, wydobywanie stylu i ukazywanie oryginalnego klimatu tych pofabrycznych hangarów.

Loft to dzisiaj synonim prestiżu i awangardy. Te poprzemysłowe pomieszczenia gospodarcze swoje początki datują na drugą połowę XX wieku. Wtedy to pomogły one zrównoważyć problem mieszkaniowy w metropoliach Stanów Zjednoczonych. Charakteryzujące się niezwykle dużą powierzchnią i niezliczonymi możliwościami w adaptacji wnętrza, lofty z biegiem czasu przekształciły się z tanich, studenckich mieszkań w niezwykle drogie i ekskluzywne apartamenty. Dzisiaj loft daje możliwość nieograniczonej prezentacji własnego stylu. W tych przestronnych wnętrzach królują przesuwane bądź niesięgające sufitu ściany, meble dzielące pomieszczenia, szklane grodzie czy różnego rodzaju zasłony. Inspiracji dostarczają także zróżnicowane poziomy, nietypowe stropy, widoczne filary lub belki. Loft to jednak przede wszystkim przestrzeń bardzo elastyczna. Z łatwością poddaje się ją przeróbkom i modyfikacjom. 

Autorka, Daniela Santos Quartino, w swojej publikacji tekst ograniczyła do minimum. Z jedynymi przejawami narracji czytelnik spotka się we wstępie do książki i w bardzo krótkich komentarzach dotyczących już konkretnych wnętrz. Autorce najbardziej zależało na tym, aby ukazać różnorodność stylów i aranżacji loftów w różnych miejscach na świecie. Czytelnik zobaczy zatem loft z Miami Beach i z Madrytu, będzie miał okazję skonfrontować mieszkanie fotografa z loftem designera. Ilość pomysłów i architektonicznych rozwiązań zastosowanych w loftach miejscami zdaje się przytłaczać, jednak równocześnie uświadamia, jak wiele da się wykrzesać z tych przestronnych wnętrz.

„Lofty” to publikacja pękająca w szwach od kolorowych zdjęć, przedstawiających pomysły na wykorzystanie poprzemysłowych budynków. Z jednej strony główną inspiracją do aranżacji wnętrza jest kolor – od bieli i pastelowych barw, po odważne, karminowe odcienie. Z innej natomiast strony pomysłów dostarczają nietypowe pofabryczne elementy wnętrza – zakamarki, podesty czy belkowania. Czytelnik wielokrotnie natrafi na lofty, które nie zostały podzielone, gdzie kuchnia wydaje się całością z salonem i sypialnią. Są także lofty znacznie bardziej przypominające typowe apartamenty – szczycące się przestronnym pokojem dziennym, ekskluzywną, wielką łazienką i jasną, nowoczesną kuchnią.

Należy jednak podkreślić, że „Lofty” Danieli Santos Quartino to publikacja kierowana nie tylko do dumnych posiadaczy tytułowych kwater, ale także otwartych na nowe wyzwania i przygody właścicieli tradycyjnych mieszkań. Autorka doradza bowiem, jak z małego mieszkanka wyłuskać znacznie więcej przestrzeni oraz jakie, często bardzo proste, zabiegi optycznie powiększają zamieszkaną powierzchnię. Inspiracją dla mieszkańców klasycznych apartamentów mogą być także wykończenia i dodatki, które dodają mieszkaniom indywidualnego i niepowtarzalnego stylu. „Lofty” to publikacja, którą przegląda się z ogromną przyjemnością i niesłabnącym zachwytem, ubogacając się równocześnie w praktyczne i ciekawe rozwiązania w adaptacji lub remoncie wnętrza własnego mieszkania.

Kup książkę Lofty

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Lofty
Książka
Lofty
Daniela Santos Quartin
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy