Ponieważ twórczość Leonarda da Vinci (1452-1519) charakteryzuje ponadczasowość i uniwersalność, nikt nie ma wątpliwości co do jego geniuszu. Album Leonardo 500 to kolejna publikacja Wydawnictwa Jedność, której nie można odmówić ogromnej wartości – zarówno jeśli chodzi o interpretację dzieł mistrza, jak i atrakcyjności samego wydania.
Każdy rozdział poświęcony został jednemu, bardziej lub mniej znanemu, arcydziełu Leonarda (każde z nich stanowi osobną historię): przedstawione zostały obrazy, malowidła ścienne, rysunki, rzeźby, szkice, mapy, projekty, listy, notatki, zapisy badań naukowych i eksperymentów. Schematyczny układ zawiera tytuł dzieła, czas powstania oraz miejsce jego przechowywania (muzeum lub prywatna kolekcja). W opisie szczegółowym znalazły się losy dzieła (daty, nazwiska, tematyka, symbolika, użyty materiał i metody wykonania, pracownie, kompozycje, konserwacje, aukcje, a także opinie oraz sugestie). Do tekstu Fabia Scaletti dodano rozdział opracowany przez angielskiego historyka sztuki Martina Kempy, analizujący autorstwo obrazu La Bella Principessa. Są i ciekawostki, pośród których znalazła się notka o najdroższym dziele sztuki, jakim jest Salvator Mundi (olejny obraz namalowany na desce dla króla Francji Ludwika XII), które sprzedane zostało na aukcji w Nowym Jorku za czterysta pięćdziesiąt milionów dolarów.
Pod względem artystycznym albumowi Leonardo 500 można przypisać efekt mistrzowski. Obok teologicznych refleksji znalazły się informacje wynikające z kontekstu historycznego oraz religijnego. Są zarówno prywatne notatki geniusza z Vinci, jak i informacje o nim samym oraz o jego twórczości. Wszystkie ilustracje dzieł Leonarda oraz jemu przypisanych, a także dzieł innych artystów (obok całych reprodukcji znalazły się powiększone detale) dokładnie i obszernie opisano (przy większości podano numer katalogowy). Są nazwiska twórców, daty, wyniki analiz, hipotezy. Przejrzysta i całkowicie zrozumiała treść przedstawiona została w oparciu o wyniki badań historyków i historyków sztuki, architektów, biografów, malarzy, rzeźbiarzy, teologów, egzegetów oraz specjalistów nauk technicznych. Wyjaśniono trudne pojęcia z dziedziny sztuki. Pomocą służy życiorys geniusza z Vinci, wybrana bibliografia i wykaz ilustracji. Album wydany jest w dużym formacie, na kredowych kartkach, w twardej okładce z dodatkową obwolutą.
Publikacja Wydawnictwa Jedność nie ma ograniczeń w kwestii odbiorców. Jej treść wyraźnie pokazuje, że nie bez powodu Leonardo da Vinci nazywany jest „wiecznym współczesnym”.
Rafael to mistrz, który wyniósł sztukę na najwyższe poziomy, ponieważ ukazana w jego dziełach idea piękna może uchodzić za uniwersalną. Nic więc dziwnego...
Michała Anioła bez cienia przesady można nazwać największym artystą wszechczasów, gdyż w jego dziełach tak zwane sztuki piękne wspięły się na szczyty,...