Leksykon charakteryzuje fakt, że jest to uporządkowany zbiór wiedzy, który został zapisany w formie haseł wraz z ich podstawowymi opisami. Publikacja wydawnictwa Impuls - Leksykon resocjalizacji - to dzieło specjalistyczne. Opisując tematykę bezpośrednio odnoszącą się do procesu modyfikacji osobowości człowieka, służy pomocą w przystosowaniu go do życia w zbiorowości społecznej. W najnowszej pracy Anetty Jaworskiej znalazło się sześćdziesiąt siedem haseł, bezpośrednio związanych z zachowaniami patologicznymi, społecznie niedostosowanymi oraz zaliczanymi do działań przestępczych.
Wszystkie hasła zostały uporządkowane alfabetycznie. Każde z nich traktuje konkretne zagadnienie w sposób szczegółowy i wyczerpujący. Obok danych historycznych i statystycznych oraz ogólnego opisu poszczególnych kwestii znalazły się: podziały, teorie, etapy procesów, cele edukacyjne i rozwojowe, zakresy obowiązków, czynniki sprzyjające i hamujące, nurty, rodzaje zachowań, konsekwencji i kompetencji, a także profilaktyka, typy placówek wspierających oraz opisy różnorakich sposobów uaktywniania wszystkich tych, o których jest mowa w publikacji. Ponieważ teorię zawsze należy łączyć z praktyką, w pracy resocjalizacyjnej nie może zabraknąć wprowadzanych w czyn programów terapeutycznych. O nich również wspomina Leksykon resocjalizacji, wyliczając następujące formy: terapia przez pracę, naukę, ruch, kontakt z przyrodą, sztukę (teatr, książki, muzyka, film), żeglugę morską i lądową, a także socjoterapia (treningi umiejętności, asertywności, relaksacyjne) oraz terapie niekonwencjonalne w postaci oddziaływań przez dźwięk i jogę. Akcent położono również na rolę religii (nie tylko katolickiej) w resocjalizacji penitencjarnej, akcentując zwłaszcza ewangelizację, praktyki liturgiczne i działalność dobroczynną.
W tekście znalazły się liczne wyliczenia, treści paragrafów i artykułów, schematy, przepisy oraz akty prawne. Na końcu każdego hasła zamieszczono literaturę cytowaną. Pomocą służą również adresy stron internetowych, na których zainteresowani odnajdą konkretne rozwiązania. Ponieważ publikacja należy do literatury specjalistycznej, zawarta w niej skondensowana wiedza encyklopedyczna posłuży tym, których rolą jest kształtowanie norm społecznych wśród osób, posługujących się nieprawidłowymi wartościami dotyczącymi życia w społeczeństwie. Suchy język przekazu nie przeszkodzi psychologom, pedagogom, kuratorom, wychowawcom pracującym z nieletnimi, pracownikom zakładów karnych oraz wolontariuszom. Wszyscy oni odnajdą w lekturze wiedzę, z której bez wątpienia skorzystają w pracy resocjalizacyjnej.