Aż trudno w to uwierzyć, że od premiery Kliniki Małych Zwierząt w Leśnej Górce – pierwszego tomu cyklu książek dla młodych czytelników autorstwa Tomasza Szweda – piosenkarza, psychoterapeuty i autora publikacji dla dzieci, minęło już 10 lat. W tym czasie młodzi czytelnicy mieli okazję poznać i pokochać kolejnych zwierzęcych bohaterów, dowiedzieć się sporo o zwyczajach mieszkańców lasu, a także odkryć, jak żyje się w kniejach i borach jesienią, zimą oraz wiosną. Wreszcie – przyszedł czas na lato. Na książkę domykającą cykl pór roku w Leśnej Górce i symboliczne dopełnienie cyklu opowieści Tomasza Szweda.
Wydawałoby się, że lato w lesie powinno płynąć niespiesznie (by nie powiedzieć: leniwie), może nawet – nudno. Jedzenia przecież wszyscy mają pod dostatkiem, do zimy daleko, nikomu nie grozi mróz czy niedostatek. A jednak, jak się okazuje, można głodować nawet wówczas, gdy wokół jest mnóstwo pożywienia. Na dodatek wypadek jednego ze zwierząt staje się początkiem wielkich zmian w lesie, profesor Borsuk będzie bowiem tym razem potrzebował wsparcia ze strony Człowieka. Czy wyjątkowe zdolności Franciszka, który potrafi rozmawiać ze Zwierzętami, wyjdą na jaw? Czy uda się uratować poszkodowane zwierzę? Kto odwiedzi znanych już mieszkańców Leśnej Górki? Aby się o tym przekonać, trzeba sięgnąć po nową książkę Tomasza Szweda.
Książkę niezwykłą, bo opowiadającą przede wszystkim o łączeniu światów. O przenikaniu się światów ludzi i zwierząt, które – choć z pozoru tak różne – wiele przecież łączy. Mądre i ciepłe opowieści pokazują, jak wielu rzeczy ludzie mogą uczyć się od tych, których zwykło się nazywać Braćmi Mniejszymi – od uważności po szacunek dla seniorów. Mieszkańcy Leśnej Górki pokazują ponadto, że nie wolno marnować pożywienia, wskazują, jak krzywdzące bywają uogólnienia i jak niebezpieczne może być nadmierne oswajanie zwierząt żyjących na wolności. Świetnym przykładem jest tu Wiewiórka, która tak długo żyła w parku w środku miasta, że straciła umiejętność zdobywania pożywienia i dbania o własne zdrowie oraz życie. Tomasz Szwed pokazuje, na czym polega kocia elegancja, a także snuje swoistą opowieść o opowieściach. O książkach, które mają niezwykłą moc łączenia istot, z pozoru nie mających szans na nawiązanie nici porozumienia.
Lato w Klinice Małych Zwierząt w Leśnej Górce to prawdziwa kopalnia wiedzy o otaczającej nas przyrodzie, a zarazem książka mocno uwrażliwiająca na potrzeby innych. Ciekawym przygodom sympatycznych zwierzęcych bohaterów towarzyszą bardzo przystępnie podane informacje przyrodnicze oraz mądre, ważne przesłanie. Całości dopełniają barwne ilustracje Anety Krelli-Moch, które sprawiają, że bohaterowie książki ożywają na oczach czytelników, a lektura okazuje się jeszcze bardziej atrakcyjna dla młodszych i starszych odbiorców. Lato w Klinice Małych Zwierząt w Leśnej Górce to książka kierowana przede wszystkim do starszych przedszkolaków i uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej. Jestem jednak pewien, że historia ta w równym stopniu zainteresować może także rodziców. I dobrze by było, gdyby po nią sięgnęli. W końcu na zdobywanie wiedzy o otaczającym nas świecie nigdy nie jest za późno, prawda?
Do Leśnej Górki zawitała jesień. Mieszkańcy gromadzą zapasy na zimę, a w klinice trwa codzienna praca. Profesor Borsuk, doktor Łasiczka, doktor...
Zapraszamy do Kliniki Małych Zwierząt w Leśnej Górce. Prowadzą ją małe zwierzęta: profesor Borsuk i jego biały personel - doktor Łasiczka, Suseł...