W kościołach chrześcijańskich podstawą wielu nabożeństw są ożywiające liturgię oraz wzbogacające osobistą pobożność psalmy. Zaliczane do lirycznych utworów modlitewnych, cechują się podniosłym charakterem. Będąca częścią Biblioteki Oremus publikacja Księga żywej mądrości. Psalmy wychodzi naprzeciw wymogom i oczekiwaniom obecnych czasów.
Ponieważ wersety psalmów – stanowiąc wsparcie na drodze wiary – towarzyszą człowiekowi od chwili chrztu aż po ostatnie pożegnanie, autor właśnie w psalmach dopatruje się miejsca spotkania Boga i człowieka. By czytelnik mógł w pełni pojąć głębię owego spotkania, Michał Kozak zagłębia się w czasy sprzed panowania Dawida (król Izraela od ok. 1010 roku p.n.e), przyglądając się jego osobie w kontekście historyczno-biblijnym. Rozpoczynając od Adama, prowadzi czytelnika drogami, jakimi kroczył doświadczający Bożej obecności Naród Wybrany. W życiu, śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa dostrzega klucz interpretacyjny Księgi Psalmów. Zachęca do modlitwy psalmami z Adamem, Dawidem, Izraelem, Jezusem oraz Kościołem. Przestrzega przed złym używaniem psałterza. Część wprowadzająca obejmuje również informacje dotyczące ilości psalmów, ich numeracji, kolejności, ciągłości, zakresu treściowego pięciu ksiąg, różnorodności formy, prac redakcyjnych, struktury kompozycji, metafor i przekładów, a także obecności w psalmach roślin, zwierząt, przyrody nieożywionej oraz instrumentów muzycznych.
Ponieważ bogactwo psalmów użyteczne jest dopiero wtedy, gdy się z nich praktycznie korzysta, w kolejnych częściach publikacji autor dopasował je do poszczególnych miesięcy bądź okresów liturgicznych: radość wynikająca z narodzenia Chrystusa, czas zwykły, Wielki Post, Wielkanoc, pielgrzymowanie do miejsc kultu, modlitwa różańcowa, przemijalność ludzkiego życia oraz Adwent. Dopełnienie autorskich refleksji Michała Kozaka stanowi szczegółowa analiza 41. spośród 150. wybranych przez niego psalmów, których tytuły dostosowane zostały do współczesnego odbiorcy.
Bogaty w refleksję teologiczno-biblijną tekst publikacji Wydawnictwa Promic jest doskonałym podręcznikiem biblijnej modlitwy, zawierającym rozważania oparte na wielowiekowej tradycji Izraela i Kościoła. Przedstawiając wyniki dociekań biblistów oraz komentatorów, autor nie zamyka uszu na głos judaizmu (nie pomija źródeł rabinackich). W tekście czytelnik odnajdzie wyraźne odniesienia do liturgii poszczególnych niedziel roku A, B, C oraz do konkretnych wydarzeń ewangelicznych i miejsc w Piśmie świętym. Fragmenty biblijne zostały przytoczone w całości bądź sparafrazowane (wraz z siglami). Pod tekstem znalazły się przypisy, a w tekście zwartym wcięcia.
Księga żywej mądrości. Psalmy bez problemu (mimo specjalistycznego języka przekazu) zostanie przyjęta przez przeciętnego odbiorcę słowa Bożego. Ponieważ powołanie do świętości ma uniwersalny charakter i przeznaczenie, myśli zawarte w psalmach każdemu przyniosą korzyści duchowe: wpłyną na pogłębienie jego pobożności, nauczą pokładać nadzieję w Panu oraz żyć zgodnie z wolą Bożą.