Recenzja książki: Księga ukrytych praw. Zbiór ponadczasowych reguł rządzących naszym życiem

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Obok znanych każdemu podstawowych praw człowieka (np. do życia, wolności, bezpieczeństwa, religii) są takie, które – nazywane kosmicznymi, uniwersalnymi czy duchowymi – zapewniają wewnętrzny spokój, podnosząc tym samym jakość ludzkiego życia. Księga ukrytych praw to opracowany przez Jarosława Gibasa Zbiór ponadczasowych reguł rządzących naszym życiem, które – choć ukryte – zostały ujawnione, a z ich treścią czytelnik zapozna się w lekturze.

Sięgając do starożytnych źródeł, autor przygląda się każdemu z dwudziestu praw, jakie udało się mu odnaleźć oraz zestawić w zbiór. Przy ich wyjaśnianiu odnosi je do współczesnego życia i świata, a także do procesów fizycznych, psychologicznych oraz zasad określających możliwość budowania relacji interpersonalnych, przekładając je w ten sposób na wewnętrzną, emocjonalną i zewnętrzną aktywność życiową człowieka. Obrazowo przedstawia pośredni oraz bezpośredni wpływ otoczenia, omawia mechanizmy, zwraca uwagę na „haczyki”. Wylicza założenia, właściwości i zależności, analizuje aspekty, interpretuje. Zajmuje się wykładnią pojęć, podsuwa solidne podpowiedzi. Rozstrzyga dylematy, podkreśla przesłania, odnajduje wskazówki, sięga po wnioski. Prowadzi ścieżkami codzienności, zachęcając do akceptacji tego, z czym człowiek każdego dnia musi się mierzyć.

Jako terapeuta transpersonalny, autor w Księdze ukrytych praw łączy doświadczenia z pracy własnej z przemyśleniami zakorzenionymi w starożytnej filozofii greckiej, kulturze Dalekiego Wschodu, źródłach sensacyjno-ezoterycznych, przekładach kabalistycznych. Sięga do czasów pierwotnych, ale i korzysta z refleksji współczesnych myślicieli. Bierze pod uwagę wyniki badań specjalistów z dziedziny psychologii, socjologii, archeologii, teologii, filozofii, medycyny, fizyki oraz astronomii. Cytuje fragmenty Biblii (wraz z siglami) i Koranu. Powołuje się na skodyfikowane rzymskie prawo. Dużo miejsca w lekturze zajmują przemyślenia z pogranicza wschodnich systemów filozoficznych, mitologii oraz alchemii, ale i daty, nazwiska, wydarzenia historyczne, opinie, schematy, diagramy. Na końcu zamieszczona została bibliografia, informacje dotyczące założonej w 2017 roku Fundacji Hinc Sapientia oraz miejsce na notatki.

Publikacja Instytutu Wydawniczego Tathata jest niełatwa, lecz potrzebna. Treść w postaci zwartego tekstu z małą ilością akapitów utrudnia wprawdzie odbiór, jednak zainteresowani tematem „wyłuskają” z Księgi ukrytych praw myśli najbardziej interesujące.

Kup książkę Księga ukrytych praw. Zbiór ponadczasowych reguł rządzących naszym życiem

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Księga ukrytych praw. Zbiór ponadczasowych reguł rządzących naszym życiem
Inne książki autora
Mantra ciszy. 7 reguł duchowej ścieżki
Jarosław Gibas0
Okładka ksiązki - Mantra ciszy. 7 reguł duchowej ścieżki

W jednej z dalekowschodnich tradycji uznaje się, że istnieje gwarantowana ścieżka prowadząca do duchowego oświecenia. Otóż wystarczy pewien mało skomplikowany...

Motocykl po czterdziestce (zamiast kochanki)
Jarosław Gibas0
Okładka ksiązki - Motocykl po czterdziestce (zamiast kochanki)

Przygotuj się, by poczuć wolność... Po co ci ten motocykl, czyli jak przekonać otoczenie, że nie zwariowałeś Co musisz wiedzieć, żeby się... nie zabić...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Najukochańsza
Joanna Jagiełło
Najukochańsza
Strach ze strychu
Radek Jakubiak
Strach ze strychu
Strefa interesów
Martin Amis
Strefa interesów
Stajnia pod Lipami
Magdalena Zarębska ;
Stajnia pod Lipami
Draka na Antypodach
Katarzyna Ryrych ;
Draka na Antypodach
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy