Kiedy przestaje sprawiać przyjemność lepienie zwierzątek z plasteliny, rysowanie rodziny na arkuszach kolorowego papieru czy wyklejanie zabawnych historyjek, warto sięgnąć po liczącą sobie setki lat, wywodzącą się z Chin, a rozwiniętą i udoskonaloną w Japonii sztukę składania papieru, zwaną origami. „Księga origami” to fantastyczny, ukazujący krok po kroku i wyjaśniający wiele zagadnień przewodnik, który spodoba się zarówno maluchom, jak i starszym amatorom ręcznie wykonywanych dekoracji. Być może „Księga origami” nasunie wiele ciekawych pomysłów wychowawcom w przedszkolach i nauczycielom - inspiracji do przeprowadzenia nietypowych lekcji plastyki.
Wydawać by się mogło, że sztuka zginania papieru jest umiejętnością wręcz nieosiągalną dla części ludzi. Z drugiej jednak strony można by rzec, że wykonanie papierowej ozdoby, niezależnie od stopnia trudności, jest zadaniem niezwykle prostym. Obie postawy są niewłaściwe, bowiem w ogólnym rozrachunku prędzej czy później zniechęcą one do poznania pięknej sztuki origami.
Aby zgłębić tajniki sztuki składania papieru, należy zacząć od najprostszych działań. Warto w tym celu przyswoić stosowane w tej dziedzinie oznaczenia (różnego rodzaju strzałki, symbole, linie przerywane) oraz sztukę tworzenia podstawowych baz. Posiadłszy już te umiejętności, można zacząć tworzyć spontaniczne origami. Stosuje się do tego proste bazy, tworząc tym samym piękne, papierowe układanki, przypominające papierowe kolaże. Kiedy ta umiejętność zostanie opanowana do perfekcji, pora na tradycyjne - chińskie, japońskie bądź europejskie - składanki. Wzory zaprezentowane w „Księdze origami” składają się na różnego rodzaju nakrycia głowy, statki, zwierzęta, bombonierki czy owoce. Na tym jednak nie koniec. Dzięki orgiami możemy uzyskać tak wspaniałe, a zarazem użyteczne wzory, jak dekoracje stołów w postaci trwałych, papierowych, wielobarwnych kwiatów, eleganckie kolorowe pudełeczka, do których można włożyć piękny prezent czy stworzyć jedyną w swoim rodzaju, nietypową i oryginalną pocztówkę.
Kiedy nadchodzi okres świąteczny, origami także staje bardzo pomocne. Przy zastosowaniu kawałka żółtego papieru można na Wielkanoc stworzyć rozkoszne kurczaczki, a przed Świętami Bożego Narodzenia zaopatrzyć się w ręcznie robioną szopkę czy wieniec adwentowy. Ostatni rozdział „Księgi origami” skierowany jest do wprawnych „składaczy papieru”. Modele opisane w nim składają się bowiem z wielu elementów, do wykonania których potrzebna jest nie tylko wprawa, ale i cierpliwość.
„Księga orgiami” to napisany prosty językiem poradnik, który oprócz niezbędnych odpowiedzi składa się także z bardzo w tym przypadku istotnych fotografii. Dzięki temu młody adept sztuki origami może krok po kroku śledzić czynności zaginania, odginania, przekręcania czy odwracania swojego arkusza papieru. Fotografie są dość duże, wyraźne i barwne, a dzięki temu mocno ułatwiają pracę młodego adepta sztuki origami. Oprócz praktycznych porad ułatwiających składanie, czytelnik odnajdzie także niezwykle istotne informacje dotyczące rozmiarów papieru oraz jego koloru. Dzięki „Księdze origami” czytelnik stworzy nie tylko zaskakujące modele postaci czy zwierząt, ale także pudełka, pojemniki czy miarki wzrostu, które mogą się przydać w codziennym życiu.
Książka dla osób zainteresowanych tematyką cukrzycy. Cirpiących na tę chorobe lub mających chorych w rodzinie. Publikacja zawiera praktyczne wskazówki...
Michał Anioł , właśc. Michelangelo Buonarroti (1475-1564) włoski rzeźbiarz, malarz, architekt i poeta, jeden z najznakomitszych artystów włoskiego późnego...