Jan Czochralski to polski naukowiec, który jest szeroko znany i rozpoznawalny, ale poza granicami naszego kraju. Wymieniany jest obok Mikołaja Kopernika i Marii Skłodowskiej-Curie. O tym, kim był i czym zasłynął, opowiada książka Anny Czerwińskiej-Rydel Kryształowe odkrycie.
Rodzina nastoletniej Malwiny przeprowadza się do nowego domu. W ostatniej chwili, zanim ruszy ciężarówka transportująca bagaże, dziewczyna przetrząsa piwnicę w poszukiwaniu pamiątek z dzieciństwa. Zupełnie niespodziewanie natrafia na pudło, w którym znajduje stos papierów, kopert i stary... rewolwer! Niewiele myśląc, Malwina zabiera karton, by w spokoju przejrzeć jego zawartość w nowym domu. Na miejscu dziewczyna odkrywa, że pudło skrywało skarb pradziadka: spisaną przez niego opowieść o Janie Czochralskim, wybitnym chemiku i metaloznawcy, pamiątkowe zdjęcia i pistolet żołnierza Armii Krajowej.
Opowieść o życiu i dokonaniach Jana Czochralskiego przeplata się z perypetiami komentarzami Malwiny, która niejako na oczach czytelnika wertuje rękopis pradziadka. Sama historia naukowca napisana jest bardzo przystępnym i zrozumiałym językiem, co – wbrew pozorom – wcale nie było prostym zadaniem. Wszak naukowiec żył na przełomie XIX i XX wieku, a opisywane odkrycia i używana specjalistyczna terminologia do najłatwiejszych nie należą. Jednak autorka, Anna Czerwińska-Rydel, poradziła sobie z tematem doskonale. Każdy odbiorca – czy to młodsze dziecko, czy nieco starszy czytelnik – bez problemu zrozumie i zapamięta sporo dokonań i ciekawostek z życia Jana Czochralskiego.
Książka Kryształowe odkrycie została pięknie zilustrowana przez Asię Gwis. Ilustratorka z ogromnym zaangażowaniem oddała opisywane przez Annę Czerwińską-Rydel realia i bohaterów. Przygotowane ze sporym rozmachem, przypominające zachwycające, a przy tym delikatne akwarele ilustracje Asi Gwis przegląda się z niesłabnącym zainteresowaniem.
Bardzo pomocnym dodatkiem do książki jest kalendarium życia Jana Czochralskiego oraz lista ważnych wydarzeń, które rozegrały się na świecie w czasie, kiedy żył naukowiec. Pozwala to „osadzić" życie chemika nie tylko w konkretnym miejscu, ale przede wszystkim – w konkretnym czasie i zrozumieć, z jakimi wyzwaniami musiał się mierzyć.
Książka Kryształowe odkrycie to publikacja, która obowiązkowo powinna znaleźć się na półkach wszystkich szkolnych bibliotek.
Nikt nie wie, jak wiele jest we mnie zawsze małego Ziuczka - to słowa które wypowiedział Józef Piłsudski, gdy był już dorosłym, bardzo znanym...
Biografia pierwszej kobiety - astronom, Elżbiety Heweliusz, która w czasach, kiedy kobiety zajmowały się domem i dziećmi, pracowała naukowo badając...