Ziuk . Opowieść o Józefie Piłsudskim

Ocena: 6 (1 głosów)

Nikt nie wie, jak wiele jest we mnie zawsze małego Ziuczka - to słowa które wypowiedział Józef Piłsudski, gdy był już dorosłym, bardzo znanym człowiekiem.

Ale kim był mały Ziuk, zanim stał się wielkim Józefem? Co go fascynowało, czym się interesował, a czego bał chłopiec, którego nazwisko można znaleźć dziś na ulicach w prawie każdym polskim mieście? Co spowodowało, że został bohaterem? Czy po prostu urodził się taki?

Weźcie do ręki tę książkę i wyruszcie w podróż w przeszłość - do czasów małego Ziuka, kiedy Polska nie istniała na mapie, a polskość była najdroższym skarbem. Niech porwie Was ta historia, która pokazuje drogę do wolności, a może zaprzyjaźnicie się z małym Ziukiem, który stał się wielkim Marszałkiem.

Informacje dodatkowe o Ziuk . Opowieść o Józefie Piłsudskim:

Wydawnictwo: Literatura
Data wydania: 2018-12-10
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788376725970
Liczba stron: 112

więcej

Kup książkę Ziuk . Opowieść o Józefie Piłsudskim

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Ziuk . Opowieść o Józefie Piłsudskim - opinie o książce

Marszałek Józef Piłsudski już od wielu lat jest dla mego syna kimś wyjątkowym. Był taki okres, że brał go sobie niemalże na wzór, zaś obecnie, już wieku 9 lat, stara się podchodzić do wszystkiego z lekkim dystansem, chociaż wciąż z ogromnym zaciekawieniem słucha o nim wszelkich opowieści. Około dwóch miesięcy temu Marcel leżał w szpitalu i zgadał się z przychodzącą tam nauczycielką na tematy naszej Ojczyzny i zeszło również na Piłsudskiego. Z ogromnym zapałem i dumą opowiadał mi kolejne, całkiem zabawne i zwyczajne anegdotki o marszałku, których, jak wiemy, w sumie nie brakuje. Widząc ten uśmiech i znając własne dziecko, wiedziałam, że „Ziuk. Opowieść o Józefie Piłsudskim” po prostu musi znaleźć się w jego biblioteczce, młodego patrioty i zucha w ZHP.


Książka jest napisana w bardzo intrygujący i wciągający sposób, znajdziemy w nim też bogate i stare słownictwo, które jest na bieżąco objaśniane, zaś każde nowe nazwisko, czy nazwa własna również są opatrzone odnośnikiem, by na dole strony dobrze się z tematem zapoznać. Kopalnia wiedzy dla dziecka, młodzieży, a czasem i dla dorosłego. Nie ma się czego obawiać, bo tekst jest zrozumiały i atrakcyjny, ja czytałam jednym tchem.

 

Osobiście ucieszyły mnie bardzo prawdziwe zdjęcia zawarte na wnętrzach okładki oraz pod koniec książki. Fajnie było się przyglądać tym skrawkom z życia marszałka, podejrzeć jak naprawdę wyglądał on i jego bliscy. W treści również są umieszczone zdjęcia, ale często w postaci kolaży, czy wyciętych głów osadzonych na narysowanych tułowiach. Wszelkie zdjęcia pochodzą ze zbiorów Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego i Narodowego Archiwum Cyfrowego. Na końcu książki znajdziemy też kalendarium z życia Piłsudskiego oraz przeczytamy pokrótce najważniejsze wydarzenia z tego okresu, które pokazują nam, jak wiele w tamtych czasach rzeczy uległo zmianom oraz jak wiele marszałek osiągnął.

 

Nie mniej radości dostarczył mi załączony na końcu audiobook. Szczerze, to byłam totalnie zaskoczona. Nagranie w wykonaniu Leszka Filipowicza jest na załączonej płycie w formacie mp3 i trwa aż dwie godziny. Dodatek ten ucieszył mnie z dwóch powodów, po pierwsze, mogłam puścić go synowi do snu (choć raz na jakiś czas warto dać oczom odpocząć od wieczornego czytania), po drugie, ćwiczymy w ten sposób naszą uwagę i umiejętność skupienia. To naprawdę ważna umiejętność i przydaje się w życiu bardzo często, a już zdecydowanie w szkole. Ciągnąc ten temat, szkoda, że nie ma opracowanych do tekstów jakichś pytań. Sprawdzić by można było z marszu ile dziecko zapamiętało z odsłuchanego tekstu. Jeśli ktoś ma ochotę tak poćwiczyć z dzieckiem, warto przed pierwszym puszczeniem przeczytać i opracować pytania.

 

W tej książce przeczytamy o życiu marszałka od dnia jego narodzin, o sielskim dzieciństwie na wsi, wspaniałych relacjach rodzinnych oraz przyjaznych stosunkach ze służbą. Nie zabraknie też tragedii rodzinnych, druzgoczących zwrotów akcji, hartu ducha i podejmowania wyzwań. Dorastanie, stawianie ciągłego oporu, wiecznie w działaniu, wierzący w Polskę i w siebie Piłsudski wiele uczynił, wiele wycierpiał, ale też i stworzył własną, szczęśliwą, kochająca rodzinę, na wzór własnej. Z ręką na sercu piszę Wam, że jestem pod wrażeniem tej lektury, bawiłam się przednio, wzruszałam i roniłam prawdziwe łzy. Naprawdę świetnie napisana opowieść i pragnę wiedzieć jeszcze więcej o marszałku, uważam, że w sumie to też trochę wypada.

Link do opinii
Inne książki autora
Moja babcia kocha Chopina
Anna Czerwińska-Rydel0
Okładka ksiązki - Moja babcia kocha Chopina

Maja jest już całkiem dużą dziewczynką,a nie wie, kim był Fryderyk Chopin. Jej babcia, nauczycielka muzyki, pianistka postanawia ich sobie przedstawić...

Tajemnicze dźwięki
Anna Czerwińska-Rydel0
Okładka ksiązki - Tajemnicze dźwięki

– Tego się nie da wytrzymać! – powiedział dziadek, pogłaśniając telewizor. – Mogłaby nam oszczędzić tych popisów chociaż w porze...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy