Kropka do kropki, do kropki kropka
Bardzo różne są książeczki z zadaniami, zagadkami i zabawami dla dzieci. Pozwalają rozwijać rozmaite umiejętności. Zadania polegające na łączeniu kropek nie są może specjalnie wyrafinowane, ale mają swój cel: poprawić czy rozwinąć zdolności grafomotoryczne, a przy okazji utrwalić kolejność liczb w najpopularniejszym w naszym świecie systemie liczbowym, czyli układzie dziesiętnym. Można powiedzieć: nic specjalnego. Owszem, ale warto, by dziecko miało możliwość ćwiczyć różne zdolności. By ćwiczyło w sposób dla niego atrakcyjny i niekoniecznie kojarzący się z nudną nauką szkolną.
Książeczka Kropka do kropki. Nowe zadania jest przeznaczona głównie dla starszych przedszkolaków i uczniów pierwszych klas podstawówki. Pozwala ćwiczyć precyzję ręki, utrwala znajomość liczb i ich naturalnego porządku, uczy koncentracji i pobudza wyobraźnię. Zasadniczo na rysunkach spotyka się liczby poniżej stu, ale są i takie, gdzie zakres przekracza graniczną liczbę 100. Dziecko, łącząc kolejne kropki oznakowane liczbami, odkrywa rysunek, który tworzą. Na początku nie zawsze łatwo sobie wyobrazić, co to będzie. Można się domyślać, ale nie zawsze pierwsze pomysły będą trafne. Zadania są urozmaicone - rysunki, które „odkrywa” dziecko, są różnorodne. Niektóre z nich to małe bajkowe scenki i postacie. Dzieci, które już rozumieją, na czym polega kolejność cyfr i porządek liczb, mogą zadania w książeczce wykonać samodzielnie. Z innymi trzeba trochę posiedzieć i co nieco im wytłumaczyć.
Większość dzieci lubi zadania logiczne i ćwiczenia rysunkowe, o ile tylko nie są one dla nich zbyt trudne. Dziecko szybko zniechęca się, kiedy napotyka na trudności z którymi samo sobie nie potrafi poradzić, a nikt starszy nie chce mu pomóc. Jeśli tylko zrozumie, na czym polega dana zabawa, chętnie się w nią włącza, ciesząc się z własnych osiągnięć. Warto zresztą zawsze doceniać wysiłek dziecka i nagradzać je za to, co zrobiło, oceniając sukces w jego skali, a nie w skali możliwości siebie samego. Nawyk ćwiczenia umysłu nabyty we wczesnych latach życia procentuje później - w szkole i poza nią. Ważne, żeby dziecko zachęcić, dać mu impuls, motywację do pracy, by sprawić, że odczuwa radość i satysfakcję z wykonanego zadania. Książka taka jak Kropka do kropki. Nowe zadania może to ułatwić. Najlepiej widzieć ją jako jedną z wielu form wspomagania rozwoju intelektualnego i motorycznego dziecka.
Nowości w serii małych boardbooków w oprawie z gąbką. Dla najmłodszych dzieci. Poznawanie przedmiotów, nazw, zwierząt, liczb, czynności...
Odkryj fascynujący świat, który nas otacza! Umieszczając naklejki na ogromnej mapie ściennej, poznasz kontynenty i państwa świata oraz dowiesz się jak...