Okres dzieciństwa kojarzy się z łagodnością, dobrocią, radością i spontanicznością. Bez względu na wiek "naszych milusińskich", w ich świecie nigdy nie powinno zabraknąć uśmiechu, czułości ani twórczej obecności kochających rodziców. Przecież to właśnie oni w smutku pocieszą, w żalu utulą, w niepewności dodadzą odwagi i pomnożą szczęście. Dokładnie tak było w przypadku Lenki, która miała najlepsze warunki do tego, by cieszyć się bezproblemowym dzieciństwem. Ze strony najbliższych nigdy nie spotkała jej żadna przykrość. W czym więc tkwił problem?
Oddana do rąk czytelnika niewielka książeczka Królewna Lenka nie chce być grzeczna z pewnością spotka się z aprobatą czytelników małych i dużych. Bohaterka jest rzeczywiście sympatyczna, bowiem zarówno uroda, jak i dziecięce psikusy wywołują uśmiech na twarzy. Ponieważ jednak we wszystkim należy zachować umiar, postawa Lenki początkowo absolutnie nie nadaje się do naśladowania. Dalekie od pochwały jest zasmucanie rodziców na sto innych sposobów. Nie wiadomo, jakiej wprawy w okazywaniu złości nabrałaby mała królewna, gdyby nie przypadkiem usłyszana rozmowa, krytykująca jej niegrzeczne zachowanie. W tym właśnie przełomowym momencie Lenka na własnej skórze przekonała się, jakie postawy są właściwe, a których należy unikać.
Opowiadanie Anety Krelli-Moch obfituje w bogate treści. Pełna humoru życiowa historia małej królewny jest bliska każdemu dziecku, któremu na co dzień towarzyszą niejednolite postawy. Zwykła, szara codzienność wypełniona jest impresjami, dostarczającymi wrażeń o przeróżnym podłożu. Ze względu na ich istotę postępowanie dziecka oscyluje pomiędzy dwoma przeciwległymi biegunami: grzeczność przeplata się z niegrzecznością, złość z łagodnością, smutek z radością, a niecierpliwość ze spokojem. Nie brakuje też ani uśmiechu, ani łez. Każda chwila w dziecięcej rzeczywistości charakteryzuje się nieogarnionym bogactwem przeżyć. Rozumiejąc zachowania "milusińskich", autorka ukazuje, że korzyść ze zmiany postępowania Lenki odnieśli nie tylko mieszkańcy królestwa. Młody czytelnik również znajdzie w lekturze zasady dobrego wychowania, uzasadnienie pozytywnych i negatywnych zachowań, a także zachętę do dobrych czynów.
Książeczka Królewna Lenka nie chce być grzeczna napisana jest w sposób bardzo interesujący, językiem przystępnym i ciekawym. Kolorowe ilustracje idealnie uzupełniają treść. Umieszczone na każdej – bez wyjątku – stronie książki, jeszcze bardziej do lektury zachęcają. Przeznaczona dla dzieci i dorosłych, doskonale spełni swoje zadanie. Najmłodsi zrozumieją konieczność odpowiedniego zachowania, natomiast rodzice zyskają pomoc wychowawczą.
Tup, tup, tup, królewna Lenka uciekła z pałacu! Postanowiła schować się w Dziczy, w Której Mieszka Smok, by porozmyślać nad swoim wielkim zmartwieniem...