Ziemskie życie jest ograniczone i kończy się wraz z czasem. Nieznana jest ani dokładna data początku istnienia ludzkości, ani, tym bardziej, moment końca. Mnóstwo interesujących pytań (niektóre, niestety, nadal pozostaną bez odpowiedzi) czytelnik odnajdzie w książce Koniec jest zawsze blisko. Apokaliptyczne chwile w historii ludzkości: od epoki brązu do współczesnych pandemii. Z lektury o intrygującym tytule i treści czytelnik wyciągnie interesujące wnioski.
Zakres omówionego materiału jest szeroki. By określić, na ile to oczywiście możliwe, związek między realną przeszłością a hipotetyczną przyszłością, Dan Carlin analizuje wpływ czasów na ludzi wówczas żyjących (bieda, wojny, hardość, odporność na trudy codzienności). Omawia oddziałujące na bieg historii metody wychowywania dzieci. Cofając się w głąb historii aż do epoki brązu (ok. 3000-1200 p.n.e.), pokazuje, jak łatwo największy cywilizacyjny rozwój może ulec diametralnej zmianie. Powołując się na efekty prac wykopaliskowych, przybliża tragiczne wydarzenia na terenie starożytnego imperium asyryjskiego oraz barbarzyńskie najazdy odpowiadające za upadek Cesarstwa Rzymskiego. Nie brak również zatrważających danych, dotyczących dziesiątkujących ludność epidemii (mimo sporej wiedzy w zakresie biomedycyny), niebezpieczeństw związanych z postępem technologicznym, konfliktem zbrojnym, aż do wybuchu ogólnoświatowej wojny nuklearnej włącznie.
Nikt nie wie, kiedy nastanie dla niego kres doczesnej wędrówki. Nie wiedziała tego również ludzkość żyjąca (z perspektywą końca świata) w analizowanych przez Dana Carlina czasach. Przekazana w lekturze specjalistyczna wiedza została oparta o doświadczenia historyków, archeologów, fizyków, filozofów oraz specjalistów wielu innych dziedzin nauki, obszerne rozważania zawierają mnóstwo szczegółów. Są koncepcje, odważne hipotezy, teorie, analizy, opracowania naukowe oraz wyniki badań, eksperymenty myślowe, przestrogi, zatrważające fakty i ciekawostki. Są daty, epoki, nazwiska i wydarzenia, opisy przebiegu bitew oraz działania dawnych przywódców wojskowych i plemiennych. Pomocą służą obszerne przypisy wyjaśniające, szczegółowa literatura przedmiotu (z podziałem na rozdziały) oraz alfabetyczny indeks.
Publikacja Wydawnictwa Literackiego jak najbardziej warta jest uwagi, pomimo tego, że pytania bez odpowiedzi pozostają w przewadze nad wyjaśnionymi.