Ważne rzeczy, niezwykłe, piękne, przerażające, których doświadcza się po raz pierwszy, na zawsze zapadają człowiekowi w pamięć.
Marianna Jurasz jest pełną życia i marzeń młodą dziewczyną. Jej pasją są szachy i matematyka, jest szczęśliwie zakochana w Janku, studencie medycyny. Świat stoi przed nimi otworem i wtedy wybucha wojna, która zmienia kompletnie wszystko. O Janku, który zaciągnął się na ochotnika, wszelki słuch zaginął, Marianna ze wszystkich sił stara się nie tracić nadziei. Postanawia wstąpić do konspiracji. Jej uroda i talent zostają dostrzeżone przez dowódców AK. Niebawem, nieświadoma tego, co ją tak naprawdę czeka, całkowicie odcina się od rodziny, zostaje wysłana na niebezpieczną misję. Tam, zdana tylko na siebie, samotna, zostaje wciągnięta w grę, w której stawką staje się życie.
Kochanka nazistów to piękna i trudna jednocześnie opowieść, której autorka inspirowała się prawdziwymi wydarzeniami. Dopracowana w każdym szczególe fabuła przenosi czytelników do czasów II wojny światowej. Niesie skrajne emocje, ukazując młodą dziewczynę, gdy ta podejmuje decyzję, która całkowicie zmieni jej życie. Wyraziści, wnikliwie ukazani bohaterowie, różnorodność, złożoność charakterów. Marianna od razu budzi sympatię, to niesamowita, inteligentna, odważna, silna młoda kobieta, z którą łatwo się identyfikować czy sympatyzować. Maria Paszyńska opisuje jej przemyślenia, wątpliwości, niepewność, strach, ból, wewnętrzne rozdarcie, samotność, pogarda, wyklęcie.
Marianna otrzymuje rozkaz i nową tożsamość. Ma swoim urokiem oczarować nazistów, co początkowo jest dla niej szokiem. Stopniowo zaczyna odgrywać nową rolę, pomagają w tym jej wrodzony spryt, inteligencja, uroda i wdzięk. Z niewinnej dziewczyny staje się kobietą, która bez skrupułów wykorzystuje swoje atuty. Podejmuje samotną, dramatyczną grę. Zatraca się i jednocześnie sobie samej wyrządza największą krzywdę. Po wojnie wpada w łapy UB, bestialsko torturowana, przyznaje się do wszystkiego, co się jej zarzuca. Zostaje oskarżona o zdradę i skazana na więzienie.
Powieść jest swoistym hołdem, złożonym młodym, zapomnianym, wyklętym, pogardzanym dziewczynom, które poświęciły wszystko dla dobra ojczyzny. Ich heroizm, przeżywane tragedie, odrzucenie, samotność, oskarżenie o zdradę przez powojenne władze. ZA swój patriotyzm przyszło im zapłacić niewyobrażalną cenę.
Przerażająco wiarygodna, oparta na prawdziwych wydarzeniach, trudna, bolesna, bardzo potrzebna. Nie da się przejść obok tej książki obojętnie – skłania do myślenia, zostaje w czytelniku na długo.
DWÓCH BRACI. DWA RÓŻNE ŚWIATY. WSPÓŁCZESNE TOKIO I PRADAWNE JAPOŃSKIE LEGENDY. ŚWIAT ŻYWYCH I ZMARŁYCH. TAJEMNICA, PRZEZNACZENIE, NADPRZYRODZONE MOCE,...
Warszawa, wiosna 1938 roku. Osiemnastoletnia Zuzanna wierzy, że jej życie będzie usłane różami. Pewnego wieczoru zachwyca ją wygrywana na skrzypcach melodia...