Malarstwo jest jednym z najwcześniejszych przejawów ludzkiej twórczości oraz najbardziej wrażliwym zapisem osobowości człowieka. Indywidualne wytwory pracy artysty-malarza stanowią niezwykłe uzupełnienie wystroju oraz sprawiają, że każde wnętrze nabiera indywidualnego charakteru, własnego nietuzinkowego klimatu. Nakładem Wydawnictwa LIRA ukazało się dzieło jedyne w swoim rodzaju, bo wyjaśniające, kto patrzy na nas z płócien mistrzów różnych epok (autorami omawianych obrazów są Leonardo da Vinci, Francisco Goja, Pablo Picasso, Rembrandt i wielu innych), kto nas zachwyca, kto pobudza do działania, a kto zmusza do refleksji.
Publikacja Kobiety ze słynnych obrazów. Muzy, modelki, kochanki jest zarazem pytaniem i odpowiedzią: pyta, kto zasługuje na miano muzy, kto modelki, a kto kochanki? I daje wyczerpującą odpowiedź. Iwona Kienzler wzięła na warsztat kobiety, które dzięki uwiecznieniu ich na malarskich płótnach zyskały miano nieśmiertelności: owe damy ze słynnych obrazów światowej sławy twórców cieszą się niesłabnącą popularnością. Autorka w wyczerpujący i zarazem intrygujący sposób przybliża czytelnikowi szczegóły (często pikantne) związane z codziennym życiem sportretowanych kobiet. Obok faktów historycznych odnoszących się do czasu, miejsc i osób znalazły się hipotezy, interesujące koncepcje, wnioski, ciekawostki, a nawet teorie spiskowe. Dzięki Iwonie Kienzler czytelnik będzie miał okazję poznać koleje losu najbardziej grzesznej Madonny średniowiecza; zawiesi wzrok na tajemniczym uśmiechu Mona Lizy; zaduma się nad tożsamością dziewczyny z perłą; przyjrzy się zmysłowości kobiet z obrazów Rembrandta i zapamięta, że dama z łasiczką to tak naprawdę dama z gronostajem. Pod jego przemyślenia zostaną poddane również portrety innych kobiet: Dwie Maje (ubrana i naga), Olimpia – muza Maneta, cesarzowa Sisi, zbuntowana Frida Kahlo, Galarina oraz „ta trzecia” Pabla Picassa.
Fascynująca publikacja Kobiety ze słynnych obrazów. Muzy, modelki, kochanki została wzbogacona o kolorowe reprodukcje dwunastu dzieł, przedstawiające opisane przez Iwonę Kienzler kobiety. Pomocne okażą się również przypisy oraz obszerna bibliografia, na którą składają się zarówno tradycyjne publikacje, jak i adresy stron internetowych. Interesujący i zarazem intrygujący język przekazu sprawia, że czytelnik z wielką chęcią sięga do kolejnych rozdziałów, by pogłębić wiedzę, zaspokoić ciekawość, a także dostarczyć swemu wnętrzu doznań artystycznych.
Niewiele opowieści tak rozpala masową wyobraźnię, jak historie i legendy o ukrytych skarbach. Poszukiwanie skarbów jest zajęciem żmudnym i mało widowiskowym...
Leżący u stóp Wezuwiusza Neapol to nie tylko ojczyzna pizzy Margherita. Niestety słowa zachwyconego tym miastem Goethego: ,,Zobaczyć Neapol i umrzeć" nabierają...