Recenzja książki: Kłopoty to męska specjalność

Recenzuje: Adrianna Michalewska

Barbarzyńcy zawładnęli pałacem. Nie ma fachowości, staranności, a jedynie żądanie akceptacji. (Wzlatujący ptak)

 

Wydany w 1983 roku pod tytułem Hot water music zbiór opowiadań, znany w Polsce jako Kłopoty to męska specjalność, to szereg refleksji nad społeczeństwem, często opresyjnym, w którym odejście od utartych społecznie ról oznacza utratę stabilizacji.

 

Mężczyźni u Bukowskiego - a sportretował tu twórca artystów, policjantów, barmanów i wszelakiej maści nieprzystosowanych społecznie - bywają na utrzymaniu kobiet, które przygarniają ich pod swój dach. Odwrócone role społeczne, gdy źle opłacany pisarz szuka partnerki mogącej zapewnić mu dach nad głową i wyżywienie, wydają się być potwierdzeniem uprzednio przyjętej tezy o społecznej kastracji mężczyzn, którzy stają się nieprzydatni w momencie, kiedy porzucają swoją rolę, opartą na ustalonych od lat zasadach opartych na hierarchii.

 

Kobieta może wyrzucić mężczyznę z domu (Głowa), strzelać do niego (Pocałowałeś Lilly!), być agresywna seksualnie (Para żigolaków) czy nawet posuwać się do kanibalizmu (Schyłek i upadanie). Jest silna i ma władzę, a najczęściej także pieniądze. Marzący o wolności i prawie do spokojnego życia opartego na hazardzie, nieskrępowanej pracy dorywczej i pijaństwie mężczyzna musi zaakceptować narzucone mu warunki lub odejść, płacąc za ten wybór bezdomnością i brakiem pieniędzy.

 

Niewykluczone, że talent to umiejętność wyrażenia głębokiej myśli w prosty sposób. (Jak być publikowanym)

 

Szczególnie nielubianą grupą są pisarze. Nieudolni, prostytuujący się na spotkaniach autorskich, dający się oszukiwać wydawcom i pośrednikom. Jedyny wyjątek czyni wobec Jerzego Kosińskiego, którego twórczość narrator opowiadań szanuje, a nawet ceni. O pozostałych pisze, że odebrali mu wiarę w literaturę. Warto pamiętać, że Bukowski zaczął publikować w czasach, gdy pokolenie zwolenników kontrkultury święciło w Ameryce triumfy. Sam często posądzany o przynależność do beat generation, szydził z sobie współczesnych.

 

Nie tylko pisarze byli obiektem drwin Bukowskiego. Nie mniej zabawni i trywialni wydawali mu się czytelnicy i wielbiciele, podróżujący za pisarzem od miasta do miasta, ze spotkania autorskiego na spotkanie. Występy przed nimi były dla Buka koszmarem, prostytucją duchową i fizyczną, zupełnie straconym czasem (Tam i z powrotem, i z głowy).

 

Były to jedne z niewielu chwil, gdy wstydziłem się swego ubóstwa. (Para żigolaków)

 

Bukowski rozprawia się z jeszcze jedną plagą. Z celebrytami. Wyszydza ich zamiłowanie do istnienia i słabość do pieniędzy, odmieniane jednym tchem z dobrą zabawą i wolnością. Jego bohaterowie muszą wybrać. Albo wolność, albo sława, pieniądze i wygodne łóżko. Nietrudno zgadnąć, po czyjej stronie jest narrator i alter ego pisarza. Zawsze, gdy człowiek chce mieć wszystko, zaczynają się kłopoty. Ta zasada dotyczy zarówno kiepskich pisarzy, którzy usiłują pozować na sławy, jak i na zwykłych fachowców od zarabiania pieniędzy, którzy na chwilę zapominają o żonie i stabilizacji emerytowanego przedsiębiorcy budowlanego, aby spróbować innego życia w podrzędnym motelu w objęciach uroczej dwudziestoparolatki (Oszukiwanie Marie).

 

Czy Bukowski usiłuje kpić z amerykańskiego snu – marzenia o self-made manie, który panuje nad swoim życiem? Raczej nie, bo świat bohaterów Buka to brudnawe dzielnice, podejrzane spelunki, prostytutki, złodzieje i amatorzy mocnych trunków. Trudno uznać, że taka sceneria stanowi odzwierciedlenie świata Ameryki. To raczej jego zaułki, pełne trudnych wyborów, zła i nieuchronnej kary za pomyłki. Ratunkiem na tę chorobę może być tylko poczucie humoru, którego w Kłopotach... nie brakuje. Oczywiście jeżeli potrafimy śmiać się z samych siebie i nazywać rzeczy po imieniu. Seks to nie emanacja élan vital, a pijaństwo to nie poszukiwanie innych wymiarów świadomości. Jeśli potraficie to zaakceptować, to zapraszam do świata Charlesa Bukowskiego. Mało elegancko, ale szczerze.

Kup książkę Kłopoty to męska specjalność

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Kłopoty to męska specjalność
Książka
Inne książki autora
Światło błyskawicy za górą
Charles Bukowski0
Okładka ksiązki - Światło błyskawicy za górą

Kolejny pośmiertny tom poetycki Charlesa Bukowskiego przynosi wiersze, które coraz precyzyjniej opisują zmory atakujące pisarza z zewnątrz i od środka...

Miłość to piekielny pies. Wiersze z lat 1974-1977
Charles Bukowski0
Okładka ksiązki - Miłość to piekielny pies. Wiersze z lat 1974-1977

Bukowski zaczął pisać wiersze w wieku lat trzydziestu pięciu, a więc gdy miał już dawno za sobą swój debiut prozatorski. Najbardziej płodnym poetycko...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy