Ewangeliczne błogosławieństwa to zasady życia obowiązujące każdego chrześcijanina. Wygłoszone przez Chrystusa podczas Kazania na Górze (por. Mt 5, 3-11), są zaproszeniem do aktywnego osiągania nieprzemijającego szczęścia. Wielokrotność terminu błogosławieni wskazuje na jego ważność i szczególne znaczenie. Doskonale rozumiał to ksiądz Jan Twardowski, który Kilka myśli o ośmiu błogosławieństwach zadedykował każdemu z nas. Swymi rozważaniami objął ubogich duchem, cichych, smutnych, pragnących sprawiedliwości, miłosiernych, wprowadzających pokój, cierpiących prześladowania oraz ludzi czystego serca. Ponieważ Chrystusowe słowa z Kazania na Górze niczego nie straciły ze swej aktualności, oznacza to, że właśnie w nich zawarty jest sens chrześcijańskiego życia i moralności.
W ciekawy sposób autor wyjaśnia, jak należy rozumieć ewangeliczne błogosławieństwo. Każde z ośmiu wypowiedzianych przez Chrystusa zdań rozpatruje z różnych płaszczyzn: ludzie Starego i Nowego Testamentu, świat współczesny, wreszcie ten, którego błogosławieństwo bezpośrednio dotyczy – wszyscy znaleźli się w kręgu przemyśleń autora. Ksiądz Twardowski przestrzega i zachęca, gani i pochwala, cierpliwie tłumaczy oraz szczegółowo wyjaśnia. Wszystko zaś sprowadza się do najważniejszego spostrzeżenia: warto otworzyć się na Bożą miłość, dostrzec Jego dobroć, położyć w Nim nadzieję, bezgranicznie Mu zaufać, a także z wiarą przyjmować wszelkie przeciwności i trudne chwile.
Autor podkreśla konieczność zmiany świata od wewnątrz, co nie zawsze ma szansę spotkać się z powszechnym uznaniem i aprobatą. Akcentując trud włożony w przestrzeganie nauki Jezusa, kładzie nacisk na potrzebę wysiłku, gwarantującego osiągnięcie najwyższego celu. Jego rozważania są potwierdzeniem chrześcijańskiego przekonania o powszechnym przeznaczeniu do świętości. Szczęście nieba stanie się więc udziałem wszystkich, którzy pokonując przeciwności codziennego życia, zasilają grono wyliczonych przez Chrystusa podczas Jego Kazania na Górze.
Nieżyjący już dzisiaj ksiądz Jan Twardowski znany jest z trafności spostrzeżeń. Tym razem również nie zawiódł. Jego Kilka myśli o ośmiu błogosławieństwach okazuje się pomocne w zrozumieniu, na czym polega prawdziwe szczęście. Językiem prostym i całkowicie zrozumiałym oraz posiłkując się konkretnymi tekstami biblijnymi zaczerpniętymi ze Starego i Nowego Testamentu autor przekonuje czytelnika o wartości wszystkich mijanych chwil. Daje do zrozumienia, że odpowiednio wykorzystane, przyczynią się do pogłębienia życiowej radości oraz poczucia szczęścia.
Najmniejsza książeczka nasuwająca piękne myśli i szlachetne uczucia, więcej jest warta od wszystkich zakurzonych ksiąg mądrości i traktatów naukowych....
Co to jest miłość? I dlaczego jest taka ważna, może najważniejsza? Dlaczego Pan Bóg stworzył rodzinę? Kiedy miłość jest naprawdę, a kiedy na niby? Jak...