Recenzja książki: Kilka myśli o Bożym Narodzeniu

Recenzuje: Piotr Piekarski

Jak właściwie przeżywać Boże Narodzenie? Czy istnieje świąteczna ankieta, która pomoże nam w odpowiednim doń przygotowaniu? Po co nam Adwent? Jak szukać sensu – i znaleźć go? Książeczka „Kilka myśli o Bożym Narodzeniu” ks. Jana Twardowskiego z pewnością pomoże czytelnikom odnaleźć odpowiedzi na te pytania, ale też sprawi niemałą przyjemność płynącą z lektury. Mała, lecz bardzo starannie wydana publikacja, to zbiór myśli i krótkich tekstów „pierwszego poety wśród księży”. Tekstów – dodajmy – pisanych prozą.

 

Autor „Patyków i patyczków” rozpatruje tu kolejne aspekty związane z Bożym Narodzeniem. Ks. Jan Twardowski zaczyna oczywiście od Adwentu, od czasu przygotowania do Świąt, ale omawia również samo celebrowanie Bożego Narodzenia. Pisze o tym, jak wielkie znaczenie czas ten powinien odgrywać w życiu chrześcijanina, nadmienia o tym, jak szum, świąteczne szaleństwo, blask, błysk – całą świąteczną otoczkę oddzielić od sedna, sensu, istoty sprawy. Omawia krótko jedną z najpiękniejszych polskich kolęd, cytuje i komentuje Pismo Święte. Czasem pisze bezpośrednio o sprawach najważniejszych, często jednak po prostu zadaje pytania, by skłonić do rozważań czytelnika.

 

Ks. Twardowski nakierowuje swych czytelników na właściwe myśli, przede wszystkim – naprowadza na właściwą drogę, wyciąganie wniosków jednak pozostawia nam. Twardowski jest uważnym obserwatorem i komentatorem życia codziennego – często potrafi dostrzec sprawy i fakty, o których większość z nas zapomina. Dobrym przykładem jest chociażby narzekanie, że do dorosłych Święty Mikołaj nie przychodzi. Dla autora „Kilku myśli o Bożym Narodzeniu” narzekanie takie staje się doskonałą okazją do rozważenia, jak wielkim darem jest dla nas… możliwość obdarowania innych.

 

Teksty zebrane w tej książce pochodzą ze źródeł bardzo różnych. Autorka tego wyboru, Aleksandra Iwanowska, postarała się odnaleźć najciekawsze fragmenty homilii wygłoszonych przez księdza Jana Twardowskiego w Kościele Sióstr Wizytek w Warszawie, z których wiele nie zostało nigdy udostępnionych czytelnikom. Iwanowska korzystała także z innych redagowanych przez siebie zbiorów myśli księdza Twardowskiego oraz wywiadów z duchownym. A jednak, mimo bardzo różnego charakteru źródeł, publikacja ta sprawia wrażenie bardzo spójnej i głęboko przemyślanej. Zebrane tu teksty łączy nie tylko osoba autora, ale składają się one na interesującą całość.

 

Całość połączoną głębią myśli księdza Jana, którą jego czytelnicy znają z innych książek. Całość połączoną ciepłem, delikatnym, subtelnym żartem, lapidarnością poszczególnych tekstów, celnością sformułowań. Nawet, jeśli Twardowski zwraca uwagę na fakty niekoniecznie chwalebne, na zjawiska nie zawsze pozytywne, nie czyni tego w tonie wyrzutu. Zapewne dlatego potrafił on dotrzeć tak znakomicie do tak różnych czytelników i słuchaczy. „Kilka myśli o Bożym Narodzeniu” to wszystko, co najlepsze w nauce księdza Jana. To świetna książka o Świętach – i na Święta.

Kup książkę Kilka myśli o Bożym Narodzeniu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Kilka myśli o Bożym Narodzeniu
Książka
Inne książki autora
Droga krzyżowa z ks. Janem Twardowskim
ks. Jan Twardowski0
Okładka ksiązki - Droga krzyżowa z ks. Janem Twardowskim

Rozważania drogi krzyżowej z ks. Janem Twardowskim (1915-2006) pomagają modlić się w cierpieniu, naśladować Chrystusa, zrozumieć sens niezawinionego bólu...

Myśli na każdy dzień
ks. Jan Twardowski0
Okładka ksiązki - Myśli na każdy dzień

Myśli na każdy dzień są zachętą, by - jak mówi Autor - ,,odnowić naszego ducha, bo ten duch czasem drzemie i ziewa jak babcia na wiosnę". Refleksje,...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy