Recenzja książki: Kardynał Sapieha

Recenzuje: Katarzyna Krzan

WIELKI CZŁOWIEK

 

W serii „Wielcy Ludzie Kościoła” wydawnictwa WAM ukazała się publikacja poświęcona Wielkiemu Polakowi, kardynałowi Sapieże. Seria ta prezentuje postaci współtworzące w ciągu wieków Kościół.

 

Ksiądz Adam Stefan Sapieha był od 1926 roku arcybiskupem metropolitą krakowskim. Jego posługa kapłańska przypadła na specyficzny okres w historii Polski – od czasów autonomii galicyjskiej, przez I wojnę światową, dwudziestolecie międzywojenne, okupację, a potem pierwsze lata rządów komunistycznych. Przez cały ten czas kardynał Sapieha zabiegał o los swoich parafian, organizując akcje dobroczynne, zakładając stowarzyszenia robotnicze, domy katolickie, wspierając polską prasę i walcząc w obronie biednych i poszkodowanych. Jego działalność w czasie okupacji niemieckiej przyniosła mu zaszczytne miano Księcia Niezłomnego. Książka Michała Rożka sięga aż do XVII wieku, przypominając znaczenie rodu Sapiehów w Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Ich sława zaczęła się od… kradzieży z rzymskiego kościoła słynnego obrazu Madonny de Guadeluppe i przewiezieniu go do świątyni w Kodniu, gdzie szybko zasłynął niezwykłymi cudami, stając się drugim po Czarnej Madonnie z Jasnej Góry wizerunkiem Matki Bożej ukoronowanej na polskiej ziemi. Mimo protestów Stolicy Apostolskiej, Polacy nie oddali obrazu, który z czasem stał się częścią naszej kultury. Afera ta przyniosła Sapiehom więcej sławy niż jakiekolwiek inne osiągnięcia rodu. Sam kardynał Sapieha pochodził ze szlacheckiego rodu, miał nawet tytuł książęcy. Podczas studiów zdecydował o wstąpieniu na drogę duchowną. To właśnie on był poprzednikiem Karola Wojtyły, który wielokrotnie go wspominał, będąc jeszcze arcybiskupem Krakowa:

 

„Boję się wymówić [nazwisko Sapiehy] dlatego, że wszyscy w Polsce wiedzą, co znaczy to nazwisko, a przed chwilą słyszeliśmy, że Ojciec Święty mnie wskazał jako jego następcę: Adam Stefan kardynał Sapieha. W 1946 roku, 1 listopada włożył na mnie ręce i wyświęcił mnie na kapłana: zrodził mnie dla kapłaństwa.”

 

W 1976 roku w 25 rocznicę śmierci kardynała przed kościołem Franciszkanów w Krakowie odsłonięto pomnik Niezłomnego Księcia. Książka Michała Rożka jest nie tylko dokładną biografią Sapiehy, ukazującą różne wymiary osobowości kardynała, ale i swoistym literackim pomnikiem Wielkiego Polaka, by nie zaginęła o nim pamięć, szczególnie w naszych czasach pozbawionych prawdziwych autorytetów. Kardynał Sapieha był, jak w dramacie Słowackiego, Księciem Niezłomnym, który nie poddał się czasom, nie uległ historii, walczył o dobro, stał na jego straży wbrew wszystkiemu.

Kup książkę Kardynał Sapieha

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Kardynał Sapieha
Książka
Kardynał Sapieha
Michał Rożek
Inne książki autora
Wierzenia i zwyczaje. Diabeł w kulturze polskiej
Michał Rożek0
Okładka ksiązki - Wierzenia i zwyczaje. Diabeł w kulturze polskiej

Obszerne i solidne kompendium wiedzy na temat motywu diabła w kulturze polskiej (...)co by się stało z naszymi dziełami sztuki i katedrami, gdyby wszystko...

Święte miejsca Krakowa
Michał Rożek0
Okładka ksiązki - Święte miejsca Krakowa

Zabytkowe świątynie. Znane miejsca kultu. To Kraków. Drugi Rzym. Kraków jest syntezą tego, co polskie. To symbol polskiej tożsamości, kolebka polskiej...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy