Krótka historia "Małego Kaprala"
Kolejną książką w serii Tajemnice sławnych ludzi jest Kapelusz Napoleona. Kolejną ciekawą, zabawną i pouczającą historią w kapsułce, wersją light wielkiej historii opracowaną specjalnie dla młodego czytelnika.
Jarmark Różności przyciąga zwiedzających i kupujących. Mnóstwo rzeczy, cennych i bez-cennych, tanich i drogich, interesujących i wyglądających jak zwykłe klamoty leży na wielu stoiskach. Zaciekawiają i kuszą, nudzą bądź nie przyciągają wzroku. Dla jednych interesujące, dla innych nie. U pana Bibelota mnóstwo jest rzeczy dziwnych, których nikt nie chce kupić pomimo symbolicznej ceny. Darek z Hesią jak w każdą sobotę wybrali się na łowy. To znaczy myśliwym jest Darek, a jego siostra jest wiernym pomocnikiem, głosem rozsądku i zabezpieczeniem przed lekkomyślnym marnotrawieniem gotówki. Darek ma zamiar powiększyć swoją kolekcję, Hesia pragnie uchronić brata przed kupowaniem "bezużytecznych śmieci".
Tym razem na ich cotygodniowej drodze staje przypadkiem Kapral Granat, emerytowany żołnierz, ekspert od spraw wojskowości i historii wojennych. Wśród nowości dostępnych u byłego wojskowego Darek znajduje dziwne nakrycie głowy, "pieróg" czyli trójkątny kapelusz z początku XVIII wieku. Podobno... podobno... należał on do jednego z najsłynniejszych generałów wszech czasów - samego Napoleona Bonaparte. Tak jak się można domyślić w tym momencie zaczyna płynąć opowieść o niezwykłym człowieku i jego historycznych dokonaniach.
Jest tu trochę konkretnych wiadomości i wiele ciekawostek, podanych dość zwięźle ze względu na charakter książki. Trochę informacji o młodości, uzdolnieniach i karierze wojskowej bohatera opowieści. Krótka historia Rewolucji Francuskiej i jej znaczącego wpływu na młodego Napoleona. Wszystko przekazywane jest prostym, zrozumiałym językiem. W formie gawędy uzupełnionej ciekawostkami. Poznajemy konkretnego człowieka przez pryzmat jego dokonań i porażek, sukcesów i klęsk. Autorzy opisują dobre i złe cechy "Małego Kaprala" takie jak bystrość umysłu, upór, bezwzględność, porywczość, żądzę władzy, charyzmę, geniusz taktyczny. Swoje tezy ilustrują konkretnymi przykładami z jego życia.
Na przykładzie Napoleona dobrze widzimy jak niejednoznaczny potrafi być człowiek, jak różne emocje może budzić historia z nim związana. To też jest jakaś ważna lekcja w życiu młodego czytelnika. Autorzy starają się ukazać złożoność postaw i postępowania tak dobrze widoczną w przypadku prawie każdej nietuzinkowej postaci. Człowiek genialny, podziwiany za osiągnięcia w jakiejś dziedzinie niekoniecznie jest miłym kolegą, dobrym ojcem czy porządnym obywatelem.
Książeczkę bierze się do ręki z przyjemnością. Jest ładnie wydana. Nie przytłacza ilością informacji, ma dość luźny charakter, jest zabawna i kolorowa. Wydaje się być udanym wstępem do zainteresowania historią. Pokazuje ją bowiem poprzez pryzmat wybranej jednostki, konkretów, najważniejszych faktów. W przypadku dzieci pisanie tego typu książek jest naprawdę dużym wyzwaniem. Autorzy tej książki poradzili sobie z nim na... piątkę.
Żył dawno temu pewien człowiek... Leonardo da Vinci. Czym się zajmował? Właściwie wszystkim - miał bowiem wiele talentów i chyba jeszcze więcej zainteresowań...
To, że kapitan Scott był słynnym badaczem Antarktydy i bieguna południowego nie jest żadną tajemnicą! Ale jego niesamowita historia życia kryje w sobie...