„Historia Państw Świata w XX wieku” to seria książek popularnonaukowych obejmująca już prawie trzydzieści tomów. Badacze, historycy związani z Instytutem Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, przedstawiają w swych publikacjach dzieje różnych krajów, począwszy od tych, o których wiedza Polaków jest największa, jak Francja czy Czechy i Słowacja, poprzez zdecydowanie mniej znane szerszemu gronu odbiorców państwa „egzotyczne”, jak Kenia lub Liban. Każdorazowo czytelnik zaznajomiony zostaje nie tylko z wycinkiem historii najnowszej danego kraju, ale też ze skróconą faktografią opisującą całe jego dzieje. W słowie „historia” mieści się natomiast nie tylko opowieść o polityce danego państwa, ale też nawiązanie do obyczajowości i mentalności ludzi zamieszkujących opisywane terytorium.
„Kambodża” to podręcznik wpisujący się charakterem raczej w tę „egzotyczną” część serii, przedstawiającą nieeuropejskie państwa, o których wie się jedynie tyle, że istnieją. Dzięki podręcznikowi autorstwa Adama W. Jelonka dowiedzieć można się dużo więcej o tym kraju, a w szczególności o najbardziej współczesnych jego dziejach oraz problemach, z którymi borykają się dziś mieszkańcy Kambodży. Poza przedstawieniem faktów dotyczących historii tego państwa we właściwej „opowieści”, Jelonek załącza do niej aneks, wprowadzając za jego pomocą kilka bardzo ważnych uzupełnień. Jednym z nich jest kalendarium, mające na celu ująć dzieje Kambodży w ramy czasowe, zaczynając od roku 205, w którym to w Funanie (dzisiaj: tereny Kambodży) panować zaczął Fan Shih-Man aż na wydarzeniach z września 2007 roku kończąc. Inne przydatne informacje zainteresowany czytelnik może znaleźć w dziale „Przywódcy państwowi Kambodży w XIX i XX w.” oraz w rozbudowanych „Wskazówkach bibliograficznych”, służących jako przewodnik po innych publikacjach związanych z Kambodżą.
Zanim jeszcze treść podręcznika zostanie przez odbiorcę zgłębiona, jego uwagę przykuć powinna ciekawa szata graficzna „Kambodży”. Okładka książki wygląda jak strona wyrwana z jakiejś gazety: podzielona została na kolumny, zapisana fragmentami tekstu o opisywanym państwie, z wklejoną fotografią, ewidentnie przeznaczoną do zamieszczenia jej w prasie. Co ciekawe, nawet nazwisko autora wpleciono w całość tak, żeby odpowiednio komponowało się ono z pozostałymi elementami strony. Biało-niebiesko-czerwona kolorystyka okładki odnosi się zaś bezpośrednio do barw narodowych, z których zbudowana jest flaga Kambodży. W podobnej konwencji utrzymane są wszystkie podręczniki należące do serii „Historii Państw Świata…”, wyróżniając się tym samym na półkach w księgarniach czy bibliotekach.
Mimo niewątpliwych korzyści płynących z rozwiązań graficzno-estetycznych, sam podręcznik o „Kambodży” wart jest uwagi przede wszystkim ze względu na swoją treść. Wiedza podana w sposób przystępny na pewno zainteresuje tych, dla których historia jest źródłem fascynacji, jak i, być może, osoby dopiero tę fascynację odkrywające. Anna Szczepanek