Poszukiwacz prawdy
Najpiękniejsze książki pisane są przez miłośników tematu. Potwierdza się to zwłaszcza w przypadku powieści historycznych, wychodzących spod piór osób chyba najbardziej zakochanych w historii - nauczycieli tego przedmiotu. Było tak w przypadku Kazimierza Trybulskiego (Ballada o rycerzu Krzyża), podobnie jest w przypadku kolejnego byłego nauczyciela - Mariusza Wollnego.
Poza tym, że autor wysmażył czterotomowy cykl krakowski o Kacprze Ryxie, królewskim inwestygatorze (detektywie) z XVI wieku, Mariusz Wollny ma w swoim dorobku książki popularnonaukowe dla dzieci i dorosłych, artykuły do kwartalnika przyjaciół Indian „Tawacin”, liczne powieści i wiele opowiadań. Pochodzi z Gliwic, mieszka w Krakowie, gdzie studiował etnografię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jego pasją jest historia i geografia. Obecnie pracuje nad nową powieścią Zjadacze ludzi. Z jego ogromnej pasji zrodził się też Kacper Ryx i król alchemików, czwarty tom przygód poszukiwacza prawdy.
Kacper Ryx to zmora dręcząca wszystkich zbrodniarzy, pragnących ukryć swoje zbrodnie. Jest bystry, szybki i niebezpieczny. Będąc na usługach królewskich, Ryx jest osobą niepożądaną, która jest w stanie rozwikłać najmroczniejszą zagadkę i wskazać winowajców w nawet najbardziej zagmatwanej sprawie. I choć postanowił zerwać z pracą inwestygatora, nie będzie mu to dane. Stanie przed trudnym zadaniem wykrycia sprzysiężenia uderzającego w wielu ludzi, w tym i w samego króla. W grę wchodzić będą czarna magia, spiski i skrytobójstwa. Jak poradzi sobie Ryx, gdy gra toczyć będzie się o życie jego najbliższych? Czy dobro żony i dziecka okażą się bodźcem pobudzającym Kacpra do działania, czy może hamować będą jego śledcze zapędy? Tego dowiedzieć się można, wysłuchując audiobooka Kacper Ryx i król alchemików Mariusza Wollnego.
Kacper Ryx i król alchemików to powieść którą polecić warto wszystkim miłośnikom literatury historyczno-przygodowej, z domieszką… kryminału! Rozmach jak u Sienkiewicza, zwroty akcji niczym u Harlana Cobena plus napięcie niczym u Grahama Mastertona. A cała historia opisana językiem stylizowanym na staropolszczyznę. Brzmi nieźle? To dopiero początek. Bo Kacper Ryx i król alchemików to również powieść zachowująca wierność prawdzie historycznej! Mnóstwo tu faktów - zarówno tych powszechnie, jak i mało znanych. Wydarzeń ważnych i epizodycznych, co czyni audiobooka jeszcze bardziej ciekawym. Jego lektura to odkrywanie "smaczków" historii. Dużo tu też wydarzeń uprawdopodobnionych. Choć nie mają potwierdzenia w źródłach, istnieje jednak spora szansa, że mogłyby mieć miejsce.
Mariusz Wollny znakomicie stopniuje napięcie. Kiedy sytuacja zaognia się, zaostrza, napięcie doprowadzone zostaje do zenitu, autor kończy rozdział, kolejny rozpoczynając od pewnej dawki historii. Suspens jak się patrzy. Poza tym, że zabieg ten tymczasowo wstrzymuje bieg akcji wzmacnia napięcie, staje się też okazją do przekazania czytelnikom garści informacji - zarówno dotyczących wydarzeń historycznych, jak i z zakresu szeroko pojętej kultury. A przy okazji to kolejna okazja do udowodnienia, że historia jest jedną z najciekawszych dziedzin nauki i że tak pięknie podana jest czymś wyjątkowym.
Wprowadzenie do powieści narracji z perspektywy kilku różnych bohaterów, w tym i narracji trzecioosobowej, było z pewnością dużym wyzwaniem dla lektora. Jak poradził sobie z tym Tomasz Sobczak? Wypadł wyśmienicie. Zdarza się natomiast, że słychać, kiedy dogrywane były kolejne partie audiobooka - a to za sprawą wyraźnych zmian intonacji. Początkowo nie przeszkadza to w odbiorze, z czasem jednak (nagranie trwa ponad 21 godzin!) niedociągnięcia te zaczynają irytować. Generalnie jednak Sobczakowi udało się ująć niesamowity koloryt powieści, przemówić głosem do zmysłów słuchacza, przywołać dzięki świetnie interpretowanym opisom obraz XVI-wiecznego Krakowa. To sztuka, zwłaszcza jeśli ma się do czynienia ze słuchaczem, który jest typowym wzrokowcem. Krótko mówiąc: Kacper Ryx i król alchemików to świetna lektura i znakomite zwieńczenie bardzo udanego cyklu.
Łotrzykowska powieść z czasów Batorego. Ryx nie umarł! A jednak coś umarło w nim. Rany na jego ciele się zabliźniły, rany na duszy wciąż krwawią. Pragnie...
Ginie Król Żebraków, nieformalny przywódca przestępczego podziemia. Stolica Polski staje się widownią bezpardonowej walki pomniejszych...