Recenzja książki: „KABRA: Myśli na Wynos. Aforyzmy. HABRA: Nie mam czym. Rysunki”

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Dowodem na to, jak wiele dobrego może wyniknąć ze współpracy małżonków, jest ciekawa i nietuzinkowa publikacja „KABRA. Myśli na wynos. HABRA. Nie mam czym”. Książka Kazimierza i Hanny Brakonieckich to publikacja składająca się z dwóch części: błyskotliwych aforyzmów i krótkich, komiksowych scenek z życia małżeńskiego, fragmentów zabawnych, napisanych z pomysłem i bardzo specyficznym poczuciem humoru.

Autorem aforyzmów stanowiących połowę publikacji jest Kazimierz Brakoniecki. Złote myśli KABRY można podzielić na kilka kategorii. Niektóre z myśli są parafrazami znanych, zniekształconych rymowanek (na przykład: „Diabeł, diabeł wystaw rogi, dam ci duszę na pierogi”), bądź powiedzonek i związków frazeologicznych („Nienawiść od pierwszego podejrzenia”). Inne stanowią pokaz słowotwórczej inwencji autora – „Eurotoman” , „Chamulcowy” czy „Reklamożerca”. Wiele ze złotych myśli jest po prostu zabawą oksymoronami, łączeniem przeciwieństw w zabawne stwierdzenia. Tymi najbardziej interesującymi są na przykład: „Zmartwychwstanie go zabiło”, „Tylko ateistę stać na łaskę wiary”, „Śmierć wierzy w człowieka” oraz „Oszalał na punkcie zdrowia psychicznego”. Niektóre powiedzonka trącą czarnym humorem. Wśród nich warto wymienić: „Wisielczy humor szubienicy” i „Zainwestuj w przyszłość! Kup sobie grób”. Aforyzmy Brakonieckiego dają do myślenia, bowiem w sposób uniwersalny ukazują otaczającą człowieka rzeczywistość. W tych kilku słowach autor stara się pokazać ułomność panujących systemów, często nieracjonalne żądania społeczeństwa czy - wreszcie - Internet jako współczesnego boga. Złote myśli Brakonieckiego ułożone są w zabawny sposób. Rozmaite czcionki udekorowane zostały dodatkowo kleksami układającymi się w śmieszne wzory, co sprawia, że część aforystyczną czyta się z całkiem sporą przyjemnością.

Pomysłodawczynią i autorką komiksowych scenek w drugiej części książki jest Hanna Brakoniecka. Bohaterami krótkich, często jedno- bądź dwuobrazkowych mikrokomiksów jest prawdopodobnie sama autorka, wspierana czasem przez męża. Rysunki są niezwykle proste, złożone z zaledwie kilku kresek przedstawiających rozmawiające postaci, czasami tylko pojawia się jakiś element przestrzeni – stół, krzesło, drzewo... Dyskusja czy temat rozmowy małżonków zazwyczaj są absurdalne. Kobieta najczęściej zadaje mężowi pytanie, na które ten odpowiada w cyniczny, acz błyskotliwy sposób. Dialogi krążą wokół wszystkich sfer życia – poprzez prywatność małżonków, po sprawy związane z polityką, wydarzeniami gospodarczymi czy kulturalnymi kraju.

Obie części: zarówno KABRY, jak i HABRY, są równie zabawne i okraczone błyskotliwym humorem. Należy jednak podkreślić, że nie każdy czytelnik odnajdzie się w tego rodzaju żartach. Autorzy bowiem nie znają umiaru – żartują równie często z polityki, co z wiary, z historii i z Boga, z młodości oraz ze śmierci, często ocierając się o absurd. Ta uniwersalność dowcipów sprawia, że wszyscy czytelnicy mogą poczuć się zarówno usatysfakcjonowani, jak i pokrzywdzeni.

„KABRA. Myśli na wynos. HABRA. Nie mam czym” to zatem publikacja nie tylko ciekawa, ale i odważna. To lektura dla ludzi poszukujących ciekawych nurtów i inspiracji, to wręcz filozofia dnia codziennego, to - wreszcie - interesująca książka dla osób bez barier światopoglądowych.

Kup książkę „KABRA: Myśli na Wynos. Aforyzmy. HABRA: Nie mam czym. Rysunki”

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce „KABRA: Myśli na Wynos. Aforyzmy. HABRA: Nie mam czym. Rysunki”
Książka
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy