Recenzja książki: Judasz. Biografia kulturowa

Recenzuje: Anna Globisz

Judasz. Biografia kulturowa Petera Stanforda to wieloetapowa wędrówka szlakiem Iskarioty, wiodąca od czasów Chrystusa, aż po współczesność. Stanford próbuje odtworzyć kształtowanie się na przestrzeni lat wizerunku jednego z największych zdrajców wszechczasów.

 

Autor podążą śladem Judasza, sprawdzając, jakie światło najnowsze odkrycia archeologiczne (chociażby głośna przed paru laty Ewangelia Judasza) rzucają na tę postać. Czy przypadkiem imię Judasza nie zostało potępione zupełnie niesłusznie?

 

Wizerunek Iskarioty odtwarza badacz na podstawie malarstwa, rzeźby oraz wszelkich tekstów kultury kolejnych epok, w których zostało wspomniane jego imię lub opisana historia. Czyta więc Stanford Boską komedię Dantego, analizuje biblie gnostyczne, poddaje analizie witraże czy nawet rytuał wykorzystywany podczas ceremonii La quema de Judas, podczas której rozrywano kukłę Judasza, przypominając jego gwałtowną śmierć.

 

Stanford zdecydował się na ujęcie postaci w bardzo szerokim kontekście kulturowym, czyniąc to z wykorzystaniem aparatu naukowego. W książce próżno szukać jego osobistych opinii na temat analizowanej postaci. Całość jest raczej obiektywna i szczegółowa – tak podczas opisywania dzieł Judasza potępiających, jak i podczas analizowania tekstów kultury, które ukazują go jako bohatera tragicznego, którego ofiara (sic!) była konieczna dla dopełnienia misji Chrystusowego zbawienia ludzkości. Autor ukazuje Judasza na tle przemian politycznych, historycznych, kulturowych, religijnych i społecznych.

 

Judasz. Biografia kulturowa to nie tylko opowieść o jednym z dwunastu apostołów i zmianach w kształtowaniu się jego wizerunku na przestrzeni dziejów, lecz także historia rodzących się nastrojów antysemickich. To kompletna opowieść o największym zdrajcy w historii kultury, którego wyobrażenie będzie ewoluowało i dostosowywało się do koncepcji filozoficzno-psychologicznych kolejnych epok tak długo, jak ludzie będą o nim pamiętać.

 

Poza ukazaniem wizerunku Iskarioty książka obfituje w ciekawostki uporządkowane alfabetycznie – każdej literze alfabetu przyporządkowane jest wykorzystanie imienia Judasz w ziołolecznictwie, współczesnej kulturze (grach komputerowych) oraz wielu innych dziedzinach.

 

Autor stawia pytanie o to, kim był Judasz – skończonym łajdakiem czy też trybkiem w Boskim planie? Kwestia pozostaje pozostawiona bez jednoznacznej odpowiedzi. Tę czytelnik musi odnaleźć sam.

 

Bardzo interesująca lektura. 

Kup książkę Judasz. Biografia kulturowa

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Judasz. Biografia kulturowa
Książka
Inne książki autora
50 idei, które powinieneś znać. Religia
Peter Stanford0
Okładka ksiązki - 50 idei, które powinieneś znać. Religia

Część pasjonującej serii ,,50 idei, które powinieneś znać". W jaki sposób naukowcy tłumaczą ,,ideę bóstwa"? Czym są święte księgi przynależne wielkim...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy