Można odnieść wrażenie, że książka Jony Ive powstała dla osób, które nie znają bestsellerowej biografii Steve' a autorstwa Jobsa Waltera Isaacsona. Poza kilkoma ciekawostkami z młodości głównego bohatera, poza odrobiną informacji o jego filozofii designu Jony Ive to tak naprawdę historia ostatnich lat firmy Apple w pigułce. Historia, którą czytelnicy doskonale już znają.
Jony Ive - facet, który odpowiada za znakomity design produktów Apple - najbardziej kochanej i najmocniej nienawidzonej firmy świata. Leander Kahney - autor świetnej książki The Cult of Mac, doświadczony dziennikarz, który wydaje się znać Apple jak mało kto. Dziesiątki rozmów, przeprowadzonych z bliskimi współpracownikami Ive' a i prominentnymi pracownikami Apple. Design - gorący temat, kwestia coraz bardziej interesująca nie tylko zawodowców. Wydaje się, że to po prostu nie mogło się nie udać.
Kahney prezentuje w swojej książce korzenie zainteresowania Ive' a kwestią designu. Pisze o jego ojcu - znakomitym nauczycielu, który wywrzeć musiał niemały wpływ nie tylko na wychowanie, ale też na zainteresowania młodego Jonatana i jego późniejszą filozofię pracy. Pisze o początkach kariery Ive' a, o jego znakomitych pomysłach i wczesnych osiągnięciach. To bez wątpienia najbardziej interesująca część książki - nie mamy bowiem do czynienia z wiedzą powszechnie znaną i z powielaniem opisanych wcześniej historii. Kahney ukazuje jak Ive dochodził do swoich obecnych poglądów dotyczących projektowania, opisuje je i analizuje.
Niestety, im dalej, tym gorzej wypada publikacja. Gdy już dowiadujemy się, jakie były początki kariery Ive'a w Apple, główny bohater zdaje się schodzić na dalszy plan. Główną rolę w książce zaczyna odgrywać jedna z najbardziej znanych światowych korporacji. Jej historia, owszem, budzi emocje, ale została opisana już tak wiele razy, tak wiele razy brano ją pod lupę, że trudno powiedzieć na ten temat cokolwiek nowego.
Trudno - lecz nie jest to niemożliwe. Dowiódł tego wspomniany już Walter Isaacson, który na tle biografii charyzmatycznego założyciela firmy zaprezentował jej historię w nowy, odkrywczy sposób. Rzecz w tym, że jak Isaacson odkrył przed czytelnikami wiele nieznanych faktów, tak Kahney wydaje się przede wszystkim informacje powszechnie już znane powtarzać. Jednemu ciekawemu zdaniu o znakomitym projektancie towarzyszy cały akapit banałów. A od tak sprawnego rzemieślnika jak Kahney możemy oczekiwać zdecydowanie więcej niż kompilowanie i przepisywanie cudzych książek czy informacji z Wikipedii.
Być może poza osobami znającymi dzieciństwo Ive' a nie dotarł autor po prostu do odpowiednich rozmówców? A może ta książka powstała po prostu za wcześnie - bo tak, jak życie Steve' a Jobsa było w momencie powstawania biografii Isaacsona właściwie zamknięte, tak Jony Ive może - niezależnie od miary dotychczasowych osiągnięć - wiele jeszcze na polu designu dokonać. Niezależnie od przyczyny, biografia znakomitego projektanta okazuje się zaskakująco płytka, banalna - po prostu niekonieczna.
"Ludzie nie wiedzą, czego chcą, dopóki im tego nie pokażesz". Steve Jobs Ciężko uwierzyć, iż jeden człowiek zrewolucjonizował rynek komputerów...
Jedni mówią o nim nudziarz, drudzy - geniusz. Kim naprawdę jest Tim Cook? Śmierć Steve'a Jobsa była wielkim ciosem dla jednej z najbardziej innowacyjnych...