Recenzja książki: Jedno uderzenie serca

Recenzuje: Justyna Gul

A zegar tyka…

 

Człowiek robi to, co musi… Mimo konsekwencji, mimo przeszkód, niebezpieczeństw i nacisków… i na tym zasadza się cała ludzka moralność – mówił John Fitzgerald Kennedy. Mimo upływu lat słowa te są wciąż aktualne, a szczególną wymowę zyskują w przypadkach, kiedy dokonywane wybory oscylują pomiędzy wariantem złym a jeszcze gorszym. Przed takim właśnie wyborem zmuszony był też stanąć prezydent USA James Allaire w obliczu bezwzględnego ataku tajemniczej grupy terrorystycznej zwanej „Genesis”.

 

O kulisach tego ataku, a także o zachowaniu tłumu wobec zagrożenia, o walkach politycznych i obronie praw zwierząt pisze Michael Palmer w swojej fenomenalnej i mrożącej krew w żyłach książce Jedno uderzenie serca. Opublikowana nakładem wydawnictwa Albatros powieść zachwyci przede wszystkim tych, którzy lubią thrillery medyczne i książki z gatunku political fiction, którzy cenią lekturę pełną napięcia, gwałtownych zwrotów akcji i niebanalnych rozwiązań pojawiających się problemów. Z każdym rozdziałem śledzimy upływające godziny i dni, a mijający czas przypomina, że śmierć jest coraz bliżej.

 

Wspomniana organizacja „Genesis” już od kilku miesięcy przeprowadza akcje na terenie USA – jej członkowie są odpowiedzialni za Wielkie Nowojorskie Zaciemnienie, eksplozję, która zniszczyła skrzydło muzeum w San Diego czy za zrównanie z ziemią szklanego gmachu National Morticultural Building. Teraz jednak w pułapce znalazło się ponad siedemset osób należących do elity USA, w tym niemal cały skład rządu - z samym prezydentem, wiceprezydentem i niemal wszystkimi osobami z linii sukcesji prezydenckiej włącznie.

 

Podczas orędzia wygłaszanego przez prezydenta w Kapitolu został uwolniony wirus o roboczej nazwie WRX3883. Przenoszący się podobnie jak grypa, jest o wiele bardziej groźny i atakuje nie tylko funkcje oddechowe, ale powoduje stopniową degenerację neurologiczną oraz nieuchronną śmierć na skutek ataków padaczkowych i wyłączenia ośrodkowego układu nerwowego. Śmierć w męczarniach - należy dodać - dlatego też zaprzestano badań nad tym nowym typem broni biologicznej.

 

Paradoks polega na tym, że to rząd USA finansował badania nad wirusem, który miał za zadanie osłabiać wolę osoby, której został wszczepiony, dzięki czemu mówiłaby tylko prawdę – miał być alternatywą dla tortur. Pomimo intensywnych badań nie udało się jednak znaleźć szczepionki przeciwko wirusowi, na dodatek niespełna rok przed wydarzeniami w Kapitolu miał miejsce incydent (zakwalifikowany jako akt terroru) dotyczący kradzieży kilku pojemników z wirusem przez naukowca pracującego nad lekarstwem. Co więcej: wirusem zaraziła się rodzina jednego z badaczy, zaś była szefowa laboratorium przepadła bez wieści. Wszystko to skłoniło prezydenta do cofnięcia funduszy na badania. Teraz koszmar wrócił, zaś wkrótce ponad siedemset osób zgromadzonych w Kapitolu może być martwych…

 

Jedynym ratunkiem jest sięgniecie do zasobów wiedzy doktora Griffina Rhodesa – naukowca oskarżonego o kradzież wirusa. Przebywa on już od dziewięciu miesięcy w wiezieniu zwanym "Alcatraz Gór Skalistych", w zakładzie penitencjarnym Florence w Kolorado, choć oficjalnie nie został postawiony w stan oskarżenia. Mimo dowodów – nagrania z kamery oraz znalezionych w jego domu pojemników z wirusem - Rhodes wciąż twierdzi, że jest niewinny. Czy zatem teraz, kiedy prezydent potrzebuje jego pomocy, naukowiec zdecyduje się na współpracę? A jeśli tak, to jakim sposobem znajdzie w kilka dni antidotum, którego nie odnalazł podczas miesięcy badań? Jaki udział w zamachu miała była szefowa Rhodesa, która zniknęła po jego aresztowaniu? Co odkryje reporterka działu Naukowego „The Washington Post”, Angie Fletcher? Kto stoi za Genesis?

 

Na te pytania odpowiada Michael Palmer, a żadna z odpowiedzi nie będzie oczywista. W Jednym uderzeniu serca znajdziemy bowiem nie tylko wciągającą fabułę i trzymającą w napięciu akcję, ale również całe spektrum zachowań ludzi znajdujących się w obliczu zagrożenia. Autor porusza ponadto kwestie moralne i etyczne związane z rządowymi pracami nad bronią biologiczną, a także dotyka problemu przeprowadzania testów na zwierzętach. To w połączeniu z bujną wyobraźnią Palmera oraz sprawnością, z jaką ten włada słowem, czyni go pisarzem, którego nazwisko bez wątpienia godne jest zapamiętania.

Kup książkę Jedno uderzenie serca

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Jedno uderzenie serca
Książka
Jedno uderzenie serca
Michael Palmer
Inne książki autora
Ostry dyżur
Michael Palmer0
Okładka ksiązki - Ostry dyżur

W ślad za swoim narzeczonym doktor Abby Dolan opuszcza San Francisco i przenosi się do malowniczego miasteczka Patience, gdzie podejmuje pracę w miejscowym...

Polityczne samobójstwo
Michael Palmer0
Okładka ksiązki - Polityczne samobójstwo

Doktor Gary McHugh, znany lekarz waszyngtońskiej elity politycznej i finansowej, dzwoni do swojego przyjaciela Lou Welcome’a. Jest przerażony. Informuje...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Zły Samarytanin
Jarosław Dobrowolski ;
Zły Samarytanin
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy