Recenzja książki: Japonia, Chiny i Korea. O ludziach skłóconych na śmierć i życie

Recenzuje: Adrianna Michalewska

Japonia, Chiny i Korea. O ludziach skłóconych na śmierć i życie to próba analizy zjawiska, które odnosi się do terenu zamieszkiwanego przez przeszło miliard sześćset milionów ludzi. Ta olbrzymia grupa wytworzyła relacje oparte na wzajemnej rywalizacji, niechęci i nienawiści. Wydawałoby się, że mieszkańcom tego regionu powinno zależeć na współpracy owocującej utworzeniem silnego rynku gospodarczego, który byłby w stanie konkurować z innymi regionami świata. Wspólny rynek mógłby zagwarantować postęp gospodarczy, wymianę kulturalną, przepływ wiedzy i technologii. Jak się okazuje, zbyt wiele dzieli te kraje, zbyt wiele sprawia, że zamiast współpracy jest niechęć, która objawia się w zaskakujących (jak na europejskie standardy) formach.

Michael Booth, autor bestsellerowej książki Skandynawski raj. O ludziach prawie idealnych, prowadzi czytelnika przez fenomen krajów azjatyckich i ich mieszkańców, żyjących w rzeczywistości, która przeraża. W szeregu reportaży z tego niezwykle zapalnego obszaru stara się pokazać, jak bardzo skomplikowane są tam relacje, a także jakich konsekwencji mogą się spodziewać politycy, którzy celowo lub nieopatrznie popełnią błąd w, wydawałoby się, uładzonej rzeczywistości. Oprócz Japonii, Chin i Korei do gry wchodzą także Tajwan, a sama Korea podzielona jest przecież na dwa odrębne organizmy, które różni w zasadzie wszystko.

Obserwując zamieszki w Hong Kongu i manewry polityczne i militarne wokół Tajwanu, możemy być pewni, że problem tego obszaru jest w zasadzie problemem całego świata. Nie da się wyizolować tych trzech (czy czterech) opisanych przez Bootha krajów z całego szeregu uwarunkowań politycznych np. z USA czy Rosją, a także zapomnieć o zatargach, których podłoże sięga kilku wieków wstecz i oparte jest na wzajemnych pretensjach o przeszłość kolonialną, niezaleczony rany po agresywnych działaniach w XX wieku i ciągłej walce o wpływy w tym rejonie, tłumaczone dobrem podbijanych i wiecznie krzywdzonych ludzi. Jeżeli dołożyć do tego fakt, że oprócz nakładających się sporów o przeszłość, różnice religijne, światopogląd, i wykorzystywanie ekonomiczne obszar ten boryka się ze spuścizną kolonialną i problemami, które dotyczącą sąsiednich krajów, np. Laosu, Mjanmy czy Wietnamu, teza Bootha, że III wojna światowa może się zacząć w tym rejonie świata, wydaje się jak najbardziej zasadna.

Booth obserwuje akty agresji, objawiające się w werbalnym wyrażaniu życzenia śmierci, które wobec Koreańczyków wykrzykują Japończycy. Ale to Japończycy przez trzydzieści pięć lat okupowali Koreę, stosując wobec Koreańczyków tortury, a także tworząc armię tzw. pocieszycielek, czyli niewolnic seksualnych, których liczba, choć ostatecznie nieustalona, może wynosić nawet sto tysięcy. Ogólna liczba kobiet zmuszonych do niewolniczej prostytucji, pochodzących m.in. z Chin, Wietnamu, Filipin i wspomnianej Korei wynosiła czterysta tysięcy. I choć w 1995 japoński premier Murayama przeprosił za wykorzystywanie ludności z okupowanych terenów, skrajna prawica japońska nigdy się z tymi przeprosinami nie zgodziła. Zakwestionowano wiele oświadczeń złożonych w tej sprawie, rozdrapując i tak niezagojone rany i podżegając do nienawiści.

Podobnym problemem jest uznanie masakry, jakiej na przełomie 1937 i 1938 roku w Nankinie dopuścili się japońscy żołnierze, którzy przez sześć tygodni mordowali mieszkańców miasta i żołnierzy armii chińskiej, dopuszczając się przy tym wielu gwałtów. Szacuje się, że liczba ofiar mogła sięgnąć nawet czterystu tysięcy. Tymczasem dziś nie brak głosów japońskich historyków, którzy mówią o konwencjonalnych działaniach bojowych, przywołując ludobójstwo Amerykanów na Okinawie, czy wcześniej, Brytyjczyków w Amritsarze w Indiach.

Michael Booth stara się pokazać, jak wiele różni te kraje, jak bardzo skomplikowany jest proces osiągnięcia choćby kruchego stanu równowagi  w tym regionie świata. Niezakończone spory (np. Korea Południowa i Północna wciąż formalnie są w stanie wojny) i powszechne deklarowanie nienawiści wydaje się tam raczej normą. Pytani o uczucia wobec Japończyków Koreańczycy w ponad 80% deklarują nienawiść. Podobnie jest, gdy o opinię o Koreańczykach zapyta się Japończyków. Ten tygiel, w którym miesza się wszystko, od zadawnionych uraz do jawnego zaprzeczania faktom, nie może przynieść niczego dobrego. Aż dziw, że tak długo kraje te żyją we względnie poprawnych relacjach.

Japonia, Chiny i Korea. O ludziach skłóconych na śmierć i życie jest interesującą próbą wyjaśnienia zjawiska, które dla Europejczyka jest trudne nie tylko ze względu na różnice kulturowe, religijne i światopoglądowe. Nacjonalizm mieszkańców wspominanych krajów ma nieco inne oblicze niż ten, z którym stykamy się w Europie. Jednak bez wątpienia objawia się on w formach, które szokują i każą zadać sobie pytanie, czy wizerunek Dalekiego Wschodu, jaki znamy z literatury i filmów, jest choć w części prawdziwy.

Bardzo polecam.

Tagi: Literatura faktu reportaż

Kup książkę Japonia, Chiny i Korea. O ludziach skłóconych na śmierć i życie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Japonia, Chiny i Korea. O ludziach skłóconych na śmierć i życie
Inne książki autora
Istota ryżu. O duszy japońskiego jedzenia
Michael Booth0
Okładka ksiązki - Istota ryżu. O duszy japońskiego jedzenia

Poznajcie oszałamiające bogactwo japońskiej kuchni - jej smaków, zapachów i rytuałów! Autor książki Sushi i cała reszta po dziesięciu latach zapragnął...

Skandynawski raj. O ludziach prawie idealnych
Michael Booth0
Okładka ksiązki - Skandynawski raj. O ludziach prawie idealnych

Kraje skandynawskie są ojczyznami najszczęśliwszych ludzi na świecie. Nie zmieniają tego nadzwyczaj wysokie podatki, jakie płacą Norwegowie, problemy z...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy