Wojna nie jest dobrym czasem dla nikogo. Okupacja Lwowa przez wojska Trzeciej Rzeszy podczas drugiej wojny światowej to smutna codzienność Janka, tytułowego bohatera książki Barbary Gawryluk. O tym, kim był Janek i jak wojenna zawierucha wpłynęła na jego losy, dowiemy się z lektury fascynującej książki kierowanej doi młodych czytelników, a zatytułowanej Janek. Pseudonim Żegota.
Janek to szesnastolatek, który wzorem swojego ojca chciałby bronić Ojczyzny i walczyć z okupantem. Jego mama jest bardzo zaniepokojona marzeniami chłopca, ale jak najbardziej rozumie patriotyczną postawę młodzieńca. Janek najpierw udziela się w harcerstwie, roznosi konspiracyjne gazetki, a z czasem coraz bardziej angażuje się w działalność partyzancką. Chłopak mężnie walczy, odnosi rany i trafia też do obozu jenieckiego. Ostatecznie Janek wychodzi obronną ręką z wojennej pożogi i w końcu osiedla się w Krakowie.
Opowieść o Janku jest autentyczną historią, gdyż jej bohater to... tata autorki, Barbary Gawryluk! I chociaż wojenne przeżycia nastoletniego wówczas Jana Radomskiego tworzą zapierającą dech w piersiach opowieść, to mężczyzna podzielił się nią z córką bardzo późno, bo dopiero za sprawą samodzielnie spisanych wspomnień. Autorka, dostosowując język, dawkując napięcie i przybliżając realia tamtych czasów, na podstawie wspomnień taty stworzyła pasjonująca historię, którą czytać mogą już uczniowie pierwszych klas szkoły podstawowej.
Na stronach książki znaleźć można nie tylko opowieść o Janku, ale o całej jego rodzinie – dzielnym, walczącym w obronie ojczyzny tacie, zaradnej i troskliwej mamie, uzdolnionej plastycznie, ale też ciężko schorowanej siostrze Ewie. Poznajemy też psa Ajaksa. Książka Janek. Pseudonim Żegota to zatem zdecydowanie więcej niż kolejna opowieść o wojnie kierowana do dzieci. To autentyczne wspomnienia, to historia, która wydarzyła się naprawdę.
Historia opowiedziana przez Barbarę Gawryluk została przepięknie zilustrowana przez niezrównaną Joannę Rusinek. Mocno empatyczne, a przy tym minimalistyczne rysunki znakomicie oddają atmosferę dramatycznych czasów drugiej wojny światowej i rzeczywistość, w jakiej znalazła się rodzina Janka. Obrazki utrzymane są w kolorystyce przypominającej czarnobiałe zdjęcia lub fotografie w odcieniach sepii. Dodaje to historii „lat" i sprawia, że zwłaszcza mali odbiorcy poczują, że odbywają długą, wspomnieniową podróż w przeszłość.
Janek. Pseudonim Żegota to opowieść o patriotyzmie, walce o wolność i o umiłowaniu ojczyzny. Ale także o błyskawicznym dorastaniu młodych ludzi, którzy w obliczu wojny musieli być ponad wiek dojrzali. To książka, która ukazuje historię bardzo osobistą, prywatną, a tym samym jakże istotną w kontekście wydarzeń drugiej wojny światowej. Janek. Pseudonim Żegota to odkrywanie żywej historii, doświadczanie jej dzięki pięknej narracji Barbary Gawryluk.
Dżok był już dorosłym psem, kiedy pan Nikodem zabrał go ze schroniska dla zwierząt. Zaprzyjaźnili się, razem dokonali niezwykłych rzeczy - od całkiem drobnych...
Poznajcie Limbę - psa rasy owczarek podhalański. Limba mieszka w Tatrach, najwyższych polskich górach i pracuje jako pies pasterski w Dolinie Kościeliskiej...