By zdobyć prestiżową Nagrodę Nobla, trzeba się wykazać nie tylko wiedzą i doświadczeniem, ale przede wszystkim wybitnymi osiągnięciami naukowymi. Książka Jak zdobyć Nagrodę Nobla pokazuje tych, którzy w wyjątkowo ważny sposób zasłużyli się dla dobra społeczeństw i ludzkości.
Ponieważ publikacja przeznaczona jest dla dzieci, Katarzyna Radziwiłł rozpoczyna od przekazania wiadomości ogólnych. W prosty sposób wyjaśnia, kim był Alfred Nobel, po czym odkrywa tajniki przyznawanej nagrody (włącznie z wymaganym strojem podczas gali noblowskiej oraz menu na bankiecie). Gdy już czytelnik dowie się, kto może zgłosić kandydata do nagrody, kto ma szansę zostać laureatem i przez kogo nagroda jest przyznawana, autorka opowiada o Pokojowej Nagrodzie Nobla, podkreślając konieczną w tej dziedzinie walkę o prawa ludzi bez użycia przemocy. Wymieniając poszczególne dziedziny nauki (literatura, medycyna, fizyka, chemia oraz ekonomia), wylicza nagrodzonych noblistów (bardziej lub mniej czytelnikowi znane osoby prywatne i organizacje z Polski i wielu innych krajów na świecie), wyliczając te elementy ich życia, które miały pośredni lub bezpośredni wpływ na przyznanie nagrody. Na końcu, w miejscu wydzielonym na pracę własną, czytelnik może zapisać lub narysować własne pomysły na odkrycia zasługujące na Nagrodę Nobla oraz zaproponować przyszłych laureatów.
Publikacja Wydawnictwa Muchomor skierowana została do uczniów starszych klas szkoły podstawowej. Zainteresuje ich przekazana zrozumiałym językiem wiedza. Każdy rozdział poprzedzony został fragmentem zapowiadającym, na który składa się barwne tło (inne dla każdego rozdziału), ozdobny tytuł z charakterystyczną dla niego grafiką oraz skrócona zapowiedź tego, co rozwinięte zostanie w tekście zasadniczym. Czarno-białe ilustracje (wraz z zabawną grafiką na okładce) autorstwa Daniela de Latour, różnorodna czcionka, podkreślenia oraz wielobarwne dodatki, czynią całość przystępną, przejrzystą i łatwą w odbiorze. Obecne – trzecie wydanie – zostało uzupełnione o sylwetkę polskiej noblistki Olgi Tokarczuk (laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018). Są i ciekawostki – na przykład: jak smakują dania o enigmatycznie brzmiących nazwach: turbot z homarem i truflami, sufletowe parfait z curaçao, comber sami z kurkami i sosem myśliwskim, czy chociażby noblowska bomba lodowa. Interesujący pewnie jest też smak herbaty Alfreda Nobla, według jego własnej receptury, którą po raz pierwszy podano w 2014 roku.
Książki Jak zdobyć Nagrodę Nobla nie czyta się jednym tchem, warto bowiem zastanowić się nad działaniami kolejnych noblistów. I chociaż statystycznie na otrzymanie Nagrody Nobla szanse są niewielkie (złoty medal, dyplom i milion euro), warto zastanowić się nad tym, co dobrego dziś można zrobić dla świata.
Książka opowiadająca o sposobach komunikacji roślin i zwierząt. Jak porozumiewają się ze sobą drzewa? Jak pszczoła pokazuje drogę do miejsca bogatego w...
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie zawody wykonywali ludzie w przeszłości? Kim byli: łamacz lodu, krzykacz miejski, flisak, stołkowy, żabi doktor, telefonistka...