Poradników dotyczących prowadzenia zdrowego trybu życia na rynku wydawniczym pojawia się bardzo wiele. Jednak żaden z nich nie może poszczycić się tak niezwykle sugestywnym charakterem, jak publikacja, której autorką jest patolog sądowy. Książka J. Garavagli „Jak nie umrzeć” to znakomity poradnik, ukazujący, jak pozornie mało istotne złe przyzwyczajenia oraz drobne nałogi mogą zmienić się w tragiczne w skutkach nieszczęścia.
Jan Garavaglia jest patologiem sądowym. Jej praca polega na ustaleniu przyczyn i okoliczności zgonu pacjenta. Jak autorka przyznaje, jest to niezwykle trudna, domagająca się poświęcenia i niezwykłej cierpliwości praca, która często wymaga od lekarki podejmowania wręcz detektywistycznych kroków w celu rozwiązania nierzadko zagadkowych śmierci. Doświadczeniem, jakie nabyła podczas wielu lat pracy w zawodzie, autorka pragnie podzielić się ze swoimi czytelnikami. Zadanie, jakiego postanowiła się podjąć, polega na ostrzeganiu czytelników przed sytuacjami i nawykami, które niechybnie prowadzą do śmierci, a których z łatwością można unikać lub im zapobiegać. Jan Garavaglia, oprócz licznych rad z zakresu właściwego odżywiania się oraz zapobiegania otyłości, podejmuje bardzo ważny i niezwykle aktualny temat nałogów i ich negatywnych dla zdrowia skutków. Lekarka bardzo szczegółowo opisuje przypadki pacjentów, którzy zmarli na skutek nadużywania alkoholu, palenia papierosów czy aplikowania środków o działaniu narkotycznym. Niezwykle interesującym rozdziałem jest ten, w którym autorka uświadamia czytelników, jak niebezpieczne może okazać się prowadzenie samochodu.
Każdy z podejmowanych przez Garavaglię tematów uzupełnia o opis przypadku, z jakim autorka rzeczywiście się zetknęła. Większość z licznych, opisywanych przez autorkę zgonów, wzbudzi w czytelniku wiele skrajnych emocji. Na stół sekcyjny trafiają bowiem ludzie w każdym wieku, ciężko schorowani bądź zupełnie zdrowi, którzy jednak ulegli ciężkim wypadkom. Patolog sądowy, doktor Garavaglia, z niezwykłą wręcz drobiazgowością ukazuje czytelnikom kroki, jakie podejmuje podczas badania ciała. Opisuje, jakim badaniom poddaje się zwłoki, o jakich schorzeniach świadczy taki a nie inny wygląd narządów po śmierci pacjenta oraz czemu służą i jakich informacji dostarczyć mogą badania toksykologiczne.
Książka „Jak nie umrzeć”, oprócz niezwykle ciekawej i wciągającej narracji, opatrzona została także licznymi tabelami oraz tekstem, który w wielu miejscach został wypunktowany, co znacznie ułatwia interpretację oraz odbiór zawartych w publikacji treści. Jedynym mankamentem książki jest to, iż wiele porad, jakie autorka kieruje do swoich czytelników, przydatnych okaże się jedynie w Stanach Zjednoczonych. Chodzi tu zwłaszcza o rady dotyczące wyboru odpowiedniego systemu ochrony zdrowia, możliwości wyboru lekarza, zwyczajów panujących w szpitalach czy nawet rodzaju i skuteczności działania leków, często niedostępnych w Europie czy Polsce.
„Jak nie umrzeć” to zatem nietypowy poradnik, napisany w stylu ciekawej i wciągającej powieści kryminalnej. Warto sięgnąć po publikację Garavagli aby przekonać się, że sytuacji, które mogą okazać się fatalne w skutkach, w naszym życiu jest bardzo wiele, ale także dowiedzieć się, jak ich umiejętnie unikać i dzięki temu zachować zdrowie na długie lata szczęśliwego życia.