Rytuały powitalne należą do elementarnych zachowań, a ich zasadniczym przejawem i zarazem podstawą międzyludzkich więzi, są słowa: „dzień dobry”, wymieniane codziennie na klatkach schodowych, ulicach, w sklepach czy urzędach. Nie powinno się powitania lekceważyć. Czy w kolejnej książce z serii Jak nauczyć Smoka Lilka będzie wiedziała, Jak nauczyć Smoka mówić dzień dobry? Odpowiedź czeka na czytelnika w lekturze.
Zapowiada się dzień pełen ekscytacji. Smok ma towarzyszyć Lilce w drodze do szkoły. Ależ się cieszy! Nie może zrozumieć, dlaczego Lilka tak długo zakłada plecak? No i jeszcze przed wyjściem trzeba się poczęstować ciasteczkiem. Nareszcie wyruszają! Równym krokiem idą chodnikiem, a dziadka zostawiają w tyle. Po drodze mijają jadącego na rowerze pana listonosza Marka. Przed sklepem wita ich stojący w progu sprzedawca. Na szkolnym podwórku spotykają mnóstwo ludzi: dzieci, rodziców i nauczycieli. Tyle wrażeń, że Smok jeszcze nie zdecydował, na kim zatrzymać wzrok. Lilka wszystkich pozdrawia, ze wszystkimi się wita. Cierpliwie tłumaczy Smokowi, że i on powinien się przywitać. Nic to jednak nie daje: Smok się uśmiecha, rozgląda, mruga oczami, ale milczy. Dlaczego tak prosty zwrot nie chce mu przejść przez gardło? Lilka jest coraz bardziej zmartwiona. Czy Smok naprawdę nie wie, że właśnie tymi słowami pozdrawiamy innych? Czy w końcu nauczy się zasad powitania? Lektura wszystko wyjaśni.
Książka Jak nauczyć Smoka mówić dzień dobry tłumaczy, czego nie może zabraknąć w relacjach międzyludzkich: podstawowe zwroty i zasady powinni znać oraz stosować wszyscy. I to od najmłodszych lat. Odbiorcy – dzieci przedszkolne, które też czasami zapominają lub nie chcą pozdrowić spotkanych znajomych, nie tylko zrozumieją zachowanie Smoka, ale również – podobnie jak on (dobrze, że w końcu się nauczył) – w końcu chętnie „dzień dobry” powiedzą. Mądry tekst w połączeniu z pięknymi, kolorowymi ilustracjami autorstwa Anny Làng poruszają wyobraźnię, pamięć oraz serce. Niewielki format książki, twarda okładka, twarde kartki oraz interesujący sposób przekazu skłaniają do częstej lektury.
Dzięki pouczającej treści publikacji Wydawnictwa Jedność dzieci zrozumieją, dlaczego należy witać się z innymi i chętnie będą to czynić.
Deszcz pada od wielu dni i wszyscy są smutni, więc Pracuś konstruuje maszynę do zmiany pogody. Jednak nie można mieć naraz i słońca, i deszczu......
Śmiało nakreślone, błyskotliwe omówienie twórczości pisarzy, którzy od dawna rozpalali i do dziś rozpalają wyobraźnię czytelników...