Nie jest dobrze być egoistą. Lilka to wie, ale chciałaby, żeby i inni wiedzieli. Czy w kolejnej książce z serii Jak nauczyć Smoka Lilka będzie wiedziała, Jak nauczyć Smoka dzielić się? Znający pozostałe tomiki serii mały czytelnik łatwo się domyśli, jak potoczy się ta historia.
Lilka i Smok mają doskonałe humory. Wraz z koleżankami i kolegami bawią się u Maksa w ogródku. Wprawdzie Lilka prosi Smoka o zabawę wspólnie z innymi, jednak on udaje, że nie słyszy. Rozgląda się wokoło, biega, wszystkiego dotyka. Podziwia zabawki przyniesione przez inne dzieci: są lśniące lokomotywy, małe i duże pluszowe misie, jest nawet wóz strażacki. Smok nie wie, na czym skupić uwagę. Chwyta kilka elementów toru budowlanego i zabiera dwa dinozaury. Lilka prosi, żeby pozwolił też innym się bawić, ale Smok zamiast słuchać, z zainteresowaniem przygląda się balonikom na drugim końcu podwórka. Na dodatek nie chce pożyczyć Julce swojej żółtej ciężarówki. Nawet na chwilę. Co się z tym Smokiem dzieje? Lilka jest coraz bardziej zmartwiona. Czy Smok naprawdę nie wie, że wspólna zabawa, podczas której wszyscy są radośni, jest o wiele bardziej przyjemna? Czy w końcu nauczy się dzielić? Lektura wszystko wyjaśni.
Jak nauczyć Smoka dzielić się uczy prawidłowych relacji międzyludzkich oraz współdziałania w grupie, tłumaczy zasady współpracy z innymi. Ponieważ dzieci przedszkolne (to do nich kierowana jest publikacja) posiadają swoje ulubione zabawki, którymi też czasami nie chcą się dzielić, są w stanie zrozumieć to, co wydarzyło się w ogródku Maksa. Tekst posiada wartości dydaktyczne, przesłanie wzmacniają zabawne, kolorowe i niezwykle sympatyczne ilustracje autorstwa Anny Làng. Na ostatniej stronie znalazło się jednozdaniowe podsumowanie historyjki oraz zadanie do wykonania. Atuty publikacji Wydawnictwa Jedność to – podobnie jak w pozostałych tomikach serii – niewielki format, twarda okładka (z błyszczącymi elementami obrazującymi treść), twarde kartki oraz jasny, prosty i przejrzysty sposób przekazu.
Posiadacz książki Jak nauczyć Smoka dzielić się z chęcią po nią sięgnie wielokrotnie.
Gdy opadają mnie wątpliwości, gdy zewsząd przychodzi rozczarowanie i nie widzę już przed sobą choćby promyka nadziei, zwracam się ku Bhagavad-gicie. Odszukuję...
W tej książeczce znajdziesz zadania do rozwiązania, strony do kolorowania i dużo miejsca na własne rysunki. Możesz też bawić się figurkami mieszkańców...