Grzeczność popłaca!
Niegrzecznie dzieci, prawdziwe urwisy, mieszkają nie tylko w miastach. Nie zawsze muszą być także ludźmi, o czym przekonuje urocza opowieść Jak małpka Florek nauczyła się grzeczności. Opublikowana nakładem wydawnictwa Adamada książka dla najmłodszych to kolejna opowieść autorstwa Adrienne Heymans, składająca się na cykl bajek z morałem: Szkółka dobrych manier. W tych historiach zakochają się nie tylko dzieci, ale również ich rodzice, bowiem szybko zauważą oni zmiany w zachowaniu swoich pociech. Szczególnie, jeśli po lekturze poświęcą kilka minut na wspólną analizę zachowania bohaterów oraz na ustalenie pewnych zasad, obowiązujących reguł postępowania. To również pozycja, po którą sięgnąć mogą nauczyciele w przedszkolach, wykorzystując ją do tworzenia scenariuszy zajęć mających na celu prezentację prawidłowych postaw czy eliminację pewnych negatywnych zachowań.
Tym razem autorka przedstawia czytelnikom psotnego mieszkańca dżungli – małpkę o imieniu Florek. Choć sympatyczny to zwierzak, ma jedną straszną wadę, a mianowicie nie potrafi się właściwe zachować. Nie widzi nic złego w pluciu na przypadkowych przechodniów, w robieniu strasznych min czy ignorowaniu kosza na śmieci i wyrzucaniu odpadków w krzaki. Nic więc dziwnego, że wszyscy wolą Florka unikać, a już z pewnością nikt nie zaryzykuje zaproszenia małpki na przyjęcie.
Jeną z imprez urodzinowych organizuje właśnie gazelka Lilka, choć - niestety - Florek nie będzie mógł w niej uczestniczyć. Jest mu z tego powodu bardzo przykro - szczególnie, że spotkał żyrafę Paulinę, pilnie studiującą zaproszenie. To właśnie Paulina tłumaczy mu, że postawy, jakie prezentuje, oraz jego niegrzeczne zachowanie zrażają wszystkich dookoła, że w takiej sytuacji nikt nie chce mieć z nim nic do czynienia. Florek z trudem przyjmuje krytykę i ta sytuacja również nie jest wyjątkiem. Słuchając żyrafy, ziewa zatem ostentacyjnie, otwierając przy tym szeroko buzię. Traf chce, że przez szeroko otwarte usta do gardła Florka wlatuje wielka mucha. To najlepsza nauczka za to, że ziewając, nigdy nie zasłania łapką buzi!
Czy jednak tak niemiła przygoda wystarczy, by Florek zmienił swoje zachowanie? Mająca dobre serce Paulina decyduje się wstawić za małpką i w imieniu Florka poprosić o zaproszenie na imprezę. Pod warunkiem, oczywiście, że zmieni on swoje zachowanie. Czy Florkowi udało się bawić na przyjęciu Lilki? Czy właściwie zachował się pośród gości? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w pełnej wdzięku książce dla najmłodszych, która nie tylko gwarantuje dobrą zabawę, ale też niesie walor edukacyjny.
Podczas lektury dzieci dowiedzą się, że nie można pluć i robić dziwnych min, że niegrzecznie jest ziewać i kaszleć, nie zasłaniając przy tym buzi, że potrącając kogoś, zawsze należy przeprosić, zaś miejsce śmieci jest zawsze w koszu na odpady. Zmiana postawy Florka przekonuje dzieci, że warto nad sobą pracować, że warto być grzecznym i dbać o przestrzeganie reguł społecznych, zaś sukces małpki na tym polu dowodzi, że taka metamorfoza jest możliwa. Piękne ilustracje Pauline Casters umożliwiają śledzenie akcji dzieciom, które nie znają jeszcze literek, mogą stać się również inspiracją do wykonania własnych rysunków dżungli oraz ukazujących alternatywne zachowania Florka. Interesującym pomysłem może być choćby wykonanie przez dziecko plakatu, prezentującego to, jak małpka się zachowała w danej sytuacji, a jak zachować się powinna. Wszystko to sprawia, że ta niewielka objętościowo książeczka działa na różnych płaszczyznach, ucząc dobrych manier nie tylko dzieci, ale też przypominając o nich dorosłym!
Myszka Alicja jest ciekawska i bardzo nierozważna. Próbuje wkładać palce do kontaktu, sprawdza łapką, czy bulgocząca w garnku czekolada jest już wystarczająco...
Krówka Stokrotka beztrosko hula wśród rabat i grządek. Tratuje biedną marchewkę, depcze kwiaty, niszczy korę drzew, nie zakręca kranu z wodą i nie segreguje...