Recenzja książki: Jak detektyw Nosek zadziwił Lipki Nowe

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Dobro i zło stanowią nieodłączny element ludzkiego życia. Nikt nie ma wątpliwości, że zadaniem każdego człowieka jest dokonywanie właściwych wyborów oraz opowiadanie się po stronie tego, co szlachetne, sprawiedliwe i pożyteczne. Wiadomo, że z koniecznością podejmowania odpowiedzialnych decyzji boryka się każdy – i to niezależnie od wieku. Wiadomo również, iż trzeba dać z siebie wszystko, by utrzymać szlachetne motywacje na najwyższym poziomie. Książka Jak detektyw Nosek zadziwił Lipki Nowe jest świadectwem praworządności powszechnie szanowanego detektywa Ambrożego Noska oraz jego wiernego (białego w czarne łaty, wyrozumiale kiwającego łbem i przemawiającego ludzkim głosem) wszechstronnie uzdolnionego psa, Kuby. Obaj – stawiając czoła licznym niebezpieczeństwom – pokazują, jak wybrnąć z trudnych sytuacji, nie łamiąc przy tym podstawowych zasad właściwego postępowania.

Każdy kolejny dzień tylko na pozór wydawał się nudny. W najspokojniejszym miasteczku pod słońcem panował powszechnie aprobowany relaks i niczym nie zmącona cisza. Być może nawet gołębie poruszały się ospale. I tak pewnie byłoby aż do całkowitego znudzenia, gdyby nie telefon dyrektora miejscowego muzeum, Wincentego Smyczka, absolutnie nie towarzyska wizyta skarbnika miejscowego Koła Miłośników gry w Warcaby oraz tajemniczy list Hipolita Wąsika. W jaki sposób udało się obezwładnić rabusiów, zaczajonych na wybitne dzieło sztuki – słynny obraz Bonawentury Kleksika? Gdzie ukryte zostały skradzione w tajemniczy sposób pieniądze? Jaki cel miały gościnne występy umiejętnie unikającego spotkania z wymiarem sprawiedliwości szabrownika? Na te i na wiele jeszcze innych pytań czytelnik znajdzie odpowiedzi w książce Mariana Orłonia.

W oddanej do rąk młodego czytelnika powieści wprost roi się od przykładów dobrego i złego postępowania. Postawy pozytywne przeplatają się z nagannymi, których zdecydowanie nie wolno naśladować. Złodzieje, bandyci, opustoszałe kieszenie okradzionych, sejfy, po brzegi wypełnione całorocznymi składkami członkowskimi – to elementy zgrabnie wkomponowane w akcję. Podejrzane typy: Pączuś, Szprycha, Telesfor Gęgawka, Nieuchwytna Rączka stają w opozycji wobec szczęśliwców, mogących poszczycić się znajomością uporządkowanej hierarchii wartości. Najważniejsze, że czyny karygodne zostają przyporządkowane odpowiedniemu paragrafowi. Winnych dosięga sprawiedliwość. Zło zostaje ukarane, a dobro – nagrodzone.

Książka Jak detektyw Nosek zadziwił Lipki Nowe nie tylko uczy, ale również – bawi. Wesołe dialogi, śmieszne sytuacje, a także zabawne, czarno-białe ilustracje autorstwa nieżyjącego już dzisiaj wybitnego plakacisty, grafika oraz autora rysunków satyrycznych Jerzego Flisaka, swą prostotą i autentycznością przemawiają do odbiorcy. Wprawdzie książka przeznaczona jest dla nastolatków, jednak zawarte w niej przesłanie powinno znaleźć odzwierciedlenie w życiu każdego człowieka. Przedstawione w interesujący sposób trzy wielkie sukcesy detektywa Ambrożego i jego psa Kuby to przykład realizacji życiowych zamierzeń w sposób uczciwy i przyzwoity.

Kup książkę Jak detektyw Nosek zadziwił Lipki Nowe

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Jak detektyw Nosek zadziwił Lipki Nowe
Inne książki autora
Ostatnia przygoda detektywa Noska
Marian Orłoń0
Okładka ksiązki - Ostatnia przygoda detektywa Noska

Ambroży Nosek to na pierwszy rzut oka zupełnie zwyczajny starszy pan. Dni spędza na hodowli rzodkiewek i spacerach z psem Kubą, wieczorami przygrywa sobie...

Odmieniec
Marian Orłoń0
Okładka ksiązki - Odmieniec

Zbiór krótkich opowiadań z morałem: "Odmieniec", "Zawisza blady", "Muzykant", "Zorina", "Złodziej", "Nie płacz, Dziobaty!", "Gołębie pana...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy