Recenzja książki: Hektor i wehikuł czasu

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Sztuki życia trzeba się uczyć systematycznie, uwzględniając przy tym potrzebę odpowiedzialności oraz wierności ideałom. Bohater książeczki Hektor i wehikuł czasu (drugi tom cyklu Hektor & Przyjaciele) jest najlepszym przykładem miłości, lojalności, wierności oraz oddania. Właśnie od niego (jak i od każdego innego psa) człowiek nauczy się sztuki życia.

Relacjonowana przez Hektora opowieść rozpoczyna się od… romantycznej randki, podczas której znany już czytelnikowi z poprzedniego tomu (Hektor, psia opowieść) bohater, podziwiając puszyste, białe, lśniące futerko swojej ukochanej Mini, poczuł się szczęśliwy. Jest i inna – równie romantyczna – randka, zakończona jednak mniej romantycznie: dziwnym zrządzeniem losu wehikuł czasu przenosi bowiem Zuzię i Hektora do roku 2020 (czytelnikowi wydarzenia tego roku są doskonale znane, natomiast bohaterowie opowieści żyją w okresie powojennym). Czyżby miało się spełnić marzenie i wraz z Zuzią staną się najbardziej znaną parą reporterską na świecie? Rozpoczyna się przygoda życia: sprawdźmy, co przyniesie los.

Trasa, jaką czytelnik pokona podczas lektury, poprowadzi go przez kraje i kontynenty, gdzie pozna historię oraz geografię poszczególnych miejsc, różne kultury, lokalne obyczaje i regionalne potrawy, a także spotka charakterystyczne dla danej części świata zwierzęta. Gdy już pozna smak chińskiej zupy i mięsa na patyku (szczęście, że Hektora nie potraktowano jak psa bezpańskiego, bo zostałby zjedzony), będzie miał okazję uratować koalę uwięzionego na drzewie w czasie wielkiego australijskiego pożaru buszu (ucierpiały wówczas ponad trzy miliardy zwierząt). W Hollywood przespaceruje się Aleją Gwiazd oraz po czerwonym dywanie w czasie gali wręczania Złotych Globów. Zwiedzi Londyn i dom pracującego nad brexitem (proces opuszczania przez Wielką Brytanię struktur Unii Europejskiej) premiera, w Indiach ustąpi miejsca krowom, pozna historię niewolnictwa. Zanurzy się też w zimnym Bałtyku, zachwyci mieniącym w promieniach słońca bursztynem, zwiedzi gdańską Starówkę. Na pewno nie będzie narzekał na nudę.

Publikacja spotka się z zainteresowaniem nie tylko dzieci, ale i dorosłych. W podróżniczą fabułę Renata Kamińska wplotła wydarzenia, jakie miały miejsce w 2020 roku w różnych zakątkach świata: pandemia, efekty zmian klimatycznych, brexit, wielokulturowość. Są również nurtujące Hektora pytania egzystencjalne oraz ludzkie motywacje. Piękne ilustracje autorstwa Irfana Budi Harjo na długo zatrzymują wzrok. Przesłanie: tak bardzo potrzebna odpowiedzialność (także wobec zwierząt), tolerancja, przyjaźń (przyjaciela można spotkać na całym świecie) i lojalność, a także troska o środowisko naturalne to cechy, o które trzeba się starać.

Podczas podróży Zuzia i Hektor sporo przeżyli: wprawdzie spotkały ich przykre doświadczenia, ale czekały na nich również wspaniałe atrakcje i chwile błogiego relaksu. A finał tej historii? Aby go poznać, trzeba sięgnąć po książkę Renaty Kamińskiej.

Tagi: dla dzieci

Kup książkę Hektor i wehikuł czasu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Hektor i wehikuł czasu
Książka
Hektor i wehikuł czasu
Renata Kamińska
Inne książki autora
Hektor, psia opowieść
Renata Kamińska0
Okładka ksiązki - Hektor, psia opowieść

To opowieść o dorastaniu, prawdziwej miłości, przyjaźni, poszukiwaniu prawdziwego domu i bezpieczeństwa na wielu etapach życia, a wszystko na tle szarości...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy