By życie w społeczeństwie mogło być naprawdę uporządkowane, koniecznym jest zachowywanie określonych norm społecznych, w tym również zasad moralnych. Przestrzeganie ich - lub nie - absolutnie nie jest sprawą indywidualną, decyduje bowiem o prawidłowych relacjach międzyludzkich. Na określenie niewłaściwego postępowania można użyć różnych pojęć. Dla człowieka wierzącego najbardziej oczywistym jest słowo „grzech”, którego ogólna klasyfikacja jest powszechnie znana. Książka Grzechy wołające stanowi po mistrzowsku opracowane studium przypadku, które wyjaśnia, dlaczego Pana Boga w szczególny sposób obrażają cztery konkretne występki: Rozmyślne zabójstwo (Rdz 4, 8-11); Grzech (sodomski) cielesny przeciw naturze (Rdz 19, 1-13); Uciskanie ubogich, wdów i sierot (Wj 22, 21-23) oraz Zatrzymanie zapłaty należnej za pracę (Pwt 24, 14-15).
Andrzej Zwoliński, analizując każdy z nich po kolei, uświadamia czytelnikom, że towarzysząca im niesprawiedliwość jest wyjątkowo krzywdząca. W swoich przemyśleniach nie ogranicza się tylko i wyłącznie do ogólnego spojrzenia na grzech, ale dokładnie i obszernie omawia jego elementy składowe. Tak więc czytelnikowi ukazane zostają szczegóły dotyczące rozmyślnego zabójstwa (morderstwo, homo sacer-człowiek zbędny, aborcja, eutanazja, zorganizowana zbrodnia społeczna, zbrodnie wojenne), grzechu sodomskiego (homoseksualizm i zoofilia), uciskania ubogich, wdów i sierot (bieda, głód, bezbronność niezdolnych do samoobrony, o których prawa nie ma kto zadbać) oraz zatrzymania zapłaty należnej za pracę (pozbawienie środków koniecznych do życia, okradanie pracownika, wyzysk globalny). Wszystko to są ciężkie nieprawości popełniane wobec bliźnich.
Omawiając katalog grzechów wołających o pomstę do nieba, autor przytacza naukę Kościoła, powołuje się na teksty biblijne, dokumenty soborowe i papieskie, a także pisma wielu teologów, etyków, jak i autorów współczesnych. Mnogość podanych faktów z zakresu historii i życia społecznego oraz mnóstwo zamieszczonych przypisów wskazują na ogrom pracy włożonej przez autora w przygotowanie publikacji. Pomocą służą również liczne sigla biblijne (najczęściej wraz z cytatami), ułatwiające odnalezienie w Piśmie Świętym konkretnych tekstów.
Książka Grzechy wołające zaliczana jest do literatury specjalistycznej. Jednak podjęta tematyka oraz ciekawy i zrozumiały sposób przekazu czyni z niej lekturę dostępną dla wszystkich. Skorzystają z niej więc nie tylko teolodzy katechizujący młodzież gimnazjalną bądź uczniów szkół średnich. Publikacja przeznaczona jest dla każdego, warto bowiem wiedzieć, które grzechy obrażają Boga w szczególny sposób oraz dlaczego tak się dzieje. Zdobyta wiedza pomoże ich uniknąć.
Seria 7 grzechów głównych ? cześć II Św. Jan Ewangelista wskazuje na trzy niebezpieczne skłonności w człowieku: ?(...) pożądliwość ciała, pożądliwość...
Autor, ceniony znawca problemów współczesności, tym razem koncentruje się na kwestii programów tzw. żywej telewizji, reality TV. Jakie są jej źródła i...