GRZECH WEDŁUG ŚW. PAWŁA
Św. Paweł Apostoł był pierwszym głosicielem Dobrej Nowiny. Przypadło mu niełatwe zadanie rozpowszechniania nowej religii wśród wrogich mu ludzi. Jego przesłanie musiało docierać do wszystkich, a więc być na tyle atrakcyjne, by przekonać pogan i Żydów.
Św. Paweł pisał Listy, w których przekonywał na czym polega nowa wiara, formułował jej podstawy. Teksty te stały się w ciągu wieków przedmiotem setek komentarzy. Ambrozjastra był jednym z komentatorów Listów św. Pawła. Właściwie nie wiadomo o nim nic prócz tego, co twierdził o nim Erazm z Rotterdamu, że był anonimowym pomocnikiem św. Ambrożego. Żył i pisał w drugiej połowie IV wieku i znany jest jako twórca jednego z najwybitniejszych dzieł patrystycznych – „Komentarza do Listów św. Pawła”.
Autor opracowania, ks. Grzegorz Babiarz, przytacza dzieje prób zidentyfikowania tajemniczego twórcy „Komentarzy…”, które niestety na niewiele się zdały, choć „w oparciu o wyniki przeprowadzonych badań trzeba podkreślić kunszt egzegetyczny Ambrozjastra”. Ambrozjasters był pisarzem polemicznym, krytykującym wszelkie formy neojudaizmu i neopogaństwa, toczącym merytoryczne spory z ówczesnymi zwolennikami innych odmian chrześcijaństwa. Szczególne miejsce w jego pracy zajmowało pojęcie grzechu i problem nawrócenia. „Problem rozumienia i przeżywania pokuty nie traci dziś nic ze swej ważności, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę zaniedbania, jakie wkradły się w jej postrzeganie i sposób sprawowania.” Grzech jest przyczyną rozpadu życia społecznego, ma więc wymiar znacznie głębszy niż jednostkowy problem każdego chrześcijanina. Dotyka poważnych problemów o znaczeniu ponadjednostkowym.
Celem studium ks. Babiarza stało się sprecyzowanie nauki Ambrozjastra „na temat mechanizmu zaistnienia, rodzajów i konsekwencji grzechu chrześcijan, a także analiza procesu nawrócenia oraz jego skutków, ze szczególnym uwzględnieniem roli Kościoła.” Praca rozpoczyna się od omówienia konsekwencji chrztu świętego, opisuje akt wiary, fakt adopcji i godność dziecka Bożego, by następnie przejść do grzechu i jego elementów, czyli natury pożądania i działania szatana. Autor opisuje rodzaje grzechów, sposoby walki z nimi oraz przedstawia proces nawrócenia i pokuty. Całość stanowi dogłębne opracowanie komentarza Ambrozjastra do Listów św. Pawła (jak zresztą głosi podtytu)ł.
„Według naszego Komentatora istotą życia chrześcijańskiego jest postępowanie zgodnie z godnością adoptowanego syna Bożego otrzymaną podczas chrztu. Grzech powoduje utratę dziedzictwa, pokuta – ponowne jego odzyskanie.” Opracowanie ks. Grzegorza Babiarza jest rzetelną pracą naukową, popartą licznymi cytatami i odwołaniami do literatury teologicznej. Jest to obfite źródło wiedzy napisane przystępnym językiem, powinno więc cieszyć się zainteresowaniem nie tylko teologów, ale wszystkich wierzących, którzy chcieliby pogłębić swoją wiedzę, nie tylko w okresie Wielkiego Postu.