Recenzja książki: Graj jak mistrzowie gitary

Recenzuje: mrowka

Publikacja wydawnictwa Muza, pięknie wydany album „Graj jak mistrzowie gitary” to, jak głosi podtytuł „Przewodnik po akordach, akcesoriach gitarowych i technikach gry”. Książka, która nie może być traktowana jako podręcznik do nauki gry, raczej – interesujący dodatek, pozwalający szlifować umiejętności.

 

Podzielona jest na pięć części – pierwsza, najobszerniejsza, dotyczy gitarzystów stylu rock i pop. Kolejne poświęcone są bluesmanom i jazzmanom, muzykom country oraz muzykom folk. Każda część rozpoczyna się krótką ogólną charakterystyką stylu, historią muzyki ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju muzyki gitarowej i osiągnięć twórców. W tych wprowadzeniach mieszczą się też opisy eksperymentów muzycznych, charakterystycznych technik i używanych w danym stylu modeli gitar, a także wpływów różnych gatunków muzyki. Autorka zresztą zaznacza we wstępie: „nauka gry na gitarze nie sprowadza się do przyswajania akordów i nut. Obejmuje także poznawanie tradycji wykorzystywania tego instrumentu oraz osiągnięć jej mistrzów. Oprócz prezentacji techniki gitarowej postanowiliśmy więc wyposażyć czytelnika w szeroko rozumianą wiedzę gitarową.” Po wstępnych rozdziałach poświęconych poszczególnym typom muzyki (z uwzględnieniem roli gitary w każdym z nich) przychodzi czas na prezentację znanych muzyków danego nurtu. Nie są to noty typowo biograficzne, a próby przedstawienia, jak rozwijała się muzyczna kariera gitarzystów, jak oni sami wpłynęli na muzykę gitarową i jak chcieli kształtować styl.

 

Dla tych, którzy chcą osiągnąć podobne brzmienie lub grać w ten sam sposób co mistrzowie gitary – przygotowane zostały podpowiedzi wyodrębniane z tekstu za pomocą ramek i kolorowego tła: w tak zaznaczonych (przeważnie stronicowych) fragmentach mieszczą się opisy typów gitar elektrycznych i wszelkie nietypowe rozwiązania stosowane przez artystów. Tu znajdą się między innymi opowieści o przestrajaniu gitar, roli rytmu (czasami też jego pochodzenia), rodzajów stosowanych wzmacniaczy i odkryć w dziedzinie sprzętu nagłaśniającego (dla uzyskania najlepszego brzmienia Dave Davies wykorzystał na przykład druty do robótek dziewiarskich). Są tu analizy efektów gitarowych, eksperymenty (jak choćby granie na gitarze przy pomocy smyczka lub szyjek butelek), są opisy znanych i ulubionych przez muzyków modeli gitar, są style gry poszczególnych gitarzystów. Czasami znajdą się podpowiedzi, jak przerobić swoją gitarę, by osiągnąć brzmienie podobne do osiągnięć artystów – te techniczne wskazówki z pewnością przydadzą się tym, którzy lubią eksperymentować z brzmieniem gitary i tym, którzy chcieliby w grze dorównać swoim mistrzom – bądź też marzą o naśladowaniu znanych i uznanych. Kolejnym ważnym elementem poszczególnych rozdziałów jest tabulatorowy zapis riffów przebojów.

 

Poza podaniem szczegółów dotyczących pochodzenia danego utworu, umieszcza autorka również wskazówki techniczne – opisuje, kiedy riff zabrzmi najlepiej, co zrobić, by uzyskać podobny do oryginalnego efekt i jak ćwiczyć, aby dojść do perfekcji. Po tabulaturze znajduje się jeszcze sposób wykonania – szczegółowe omówienie, krok po kroku, ułożenia dłoni na gryfie. Kolejne kroki są dodatkowo ilustrowane przez fotografie – co jeszcze bardziej ułatwi pracę nad zagraniem danego riffu. Dla tych, którzy nie potrafią czytać tabulatur lub nie mają doświadczenia pozwalającego wybrać najwygodniejsze ułożenie palców na progach gitary, będzie to świetna podpowiedź i nieoceniona wskazówka. Czasami w opisach wykonania riffu znajdują się też uwagi techniczne, umożliwiające zagranie danego motywu razem z nagraniem utworu (jeśli na przykład potrzebny jest do tego obniżony o pół tonu strój gitary. Cały album zawiera mnóstwo zdjęć mistrzów gitary, gitar i całego osprzętu.

 

Kończy się natomiast zestawieniem podstawowych chwytów – tabela akordów jest przystosowana dla początkujących gitarzystów: duże i kolorowe schematy plus szczegółowy opis wykonania pozwala na samodzielną naukę gry. Nie można tej książki traktować jako podręcznika do samej nauki gry na gitarze – raczej do szlifowania umiejętności. Jest tu natomiast mnóstwo ciekawostek, niebanalnych rozwiązań i podpowiedzi dla tych, którzy swoją przygodę z gitarą już zaczęli.

Kup książkę Graj jak mistrzowie gitary

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Graj jak mistrzowie gitary
Książka
Inne książki autora
Mistrzowie zbrodni
Charlotte Greig0
Okładka ksiązki - Mistrzowie zbrodni

W książce opisano historie 50 najbardziej bezlitosnych, przebiegłych i skutecznych przestępców wszech czasów, m.in.: rabusiów pokroju Anthony`ego Pino...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Szpital św. Judy
M.M. Perr
Szpital św. Judy
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Krypta trzech mistrzów
Marcin Przewoźniak
Krypta trzech mistrzów
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy