reklama

Recenzja książki: Gorycz szczęścia

Recenzuje: Justyna Gul

Wstydliwe sekrety

Przeglądając tabloidy czy oglądając relacje telewizyjne z rozdania Oscarów, widzimy piękne kobiety w oszałamiających sukniach, ze wspaniałym makijażem i klejnotami, które mogłyby stanowić źródło utrzymania dla niejednej rodziny na wiele miesięcy. Czasami zazdrościmy tych pieniędzy, sławy i życia w blasku fleszy. Tylko czasami zadajemy sobie pytanie, czemu to nie my jesteśmy otoczone taką atencją i uwagą całego świata. Mało kto jednak zastanawia się nad ceną takiej sławy, a już nikt nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele jest aktorek, które odpadły w tym wyścigu po role i nagrody i jak tak naprawdę wygląda ich życie w cieniu nieustannych porażek.

Susannah Cates to właśnie taka aktorka, której gwiazda zgasła, nim kobieta tak naprawdę zdążyła zabłysnąć. Teraz, w wieku trzydziestu sześciu lat ma już małe szansę na prawdziwą karierę - tym bardziej, że sama czuje się jak pięćdziesięciolatka. Opieka nad czternastoletnią córką Neve i problemy finansowe spędzają jej sen z powiek i już nikt nie pamięta, jak wspaniale zapowiadała się jej kariera, nim nie zmarnowała życia u boku reżysera, który został szybko jej mężem, zaś obecnie siedzi w więzieniu za incydent związany ze sprzedażą skażonych narkotyków. Gorycz szczęścia Susan Lewis to właśnie historia życia Susannah i fascynująca opowieść o zaufaniu oraz o zdradzie tych, których kochamy najmocniej. Powieść pokochają nie tylko wielbicielki kina i szklanego ekranu bądź kandydatki na aktorki, ale też wszystkie kobiety lubiące dobrą literaturę.

Codzienność Susannah to praca na kilka etatów oraz nieustanne kompromisy. Z bólem serca odmawia ona wszystkiego nie tylko sobie, ale i córce, z trudem wiążąc koniec z końcem i opłacając prestiżową szkołę dla dziewczyny. Ta, mimo że wyraźnie różni się od rówieśników, najbardziej boleje nie nad brakiem elektronicznych gadżetów czy nowych, modnych ubrań, ale nad stanem matki i nad tym, że ta wciąż jest smutna. Postanawia zatem wcielić w życie ryzykowny plan i rozwiązać sprawę nie tylko partnera dla matki, ale też jednocześnie zapewnić im obu stabilizację finansową. Za pośrednictwem jednego z portali internetowych postanawia odszukać pierwszą miłość matki, Alana Cunninghama. Jakież jest jej zaskoczenie, kiedy mężczyzna nie tylko okazuje się być dobrze sytuowanym psychologiem, ale też właśnie przeprowadził się z Manchesteru do Londynu. Na dodatek… jest wyraźnie zainteresowany odnowieniem znajomości z Susannah. W realizacji całego podstępu Neve pomaga najlepsza przyjaciółka Susannah, Patsy, również samotna businesswoman, gorąco kibicując szczęściu koleżanki.

Żadna z kobiet nie zdaje sobie jednak sprawy z konsekwencji spotkania Susannah i Alana oraz z tego, jak bardzo odmieni ono życie wszystkich. Tym bardziej, że owe zmiany dotyczą także sfery zawodowej – kobieta po raz pierwszy od lat ma szansę na rolę. I to nie w reklamach, ale w serialu reżyserowanym przez mistrza tego fachu, Michaela Graftona. Niestety, praca na planie i wyjazd do Derbyshire nie wróżą dobrze związkowi, bowiem para, która dopiero co zamieszkała ze sobą, będzie musiała się rozstać. Coraz większe problemy sprawia też sama Neve, której początkowa fascynacja partnerem matki i szczęście, że ta nareszcie ma kogoś u swego boku, przeradza się w… Właśnie - jakie są powody zmiany w zachowaniu córki? Dlaczego Alan wyraźnie unika tematu swojego małżeństwa i przyczyn zerwania kontaktów nie tylko z żoną, ale też z jej córkami? Czy Susannah zdecyduje się podjąć wyzwanie i wkroczy znów na plan zdjęciowy?

Gorycz szczęścia Susan Lewis to książka głęboka i poruszająca, w której autorka nie waha się poruszać tematów będących bolączkami naszej cywilizacji. Odsłania ona wszystkie tajemnice, jakie zazwyczaj tkwią w ludziach, głęboko skrywane przed światem i pokazuje, że krzywda nie powinna być tematem tabu ani powodem do czucia się gorszym. To raczej bodziec do tego, by głośno krzyczeć o niesprawiedliwości i walczyć z tym, co nas niszczy. To książka wyjątkowa, która na długo zapada w pamięć i jedna z niewielu powieści obyczajowych, do po latach będzie się powracać.

Kup książkę Gorycz szczęścia

Zobacz opinie o książce Gorycz szczęścia
Autor
Gorycz szczęścia
Susan Lewis
Dziewczyna, która wróciła
Susan Lewis0
Okładka ksiązki - Dziewczyna, która wróciła

Wciągający thriller psychologiczny o kobiecie gotowej pomścić śmierć córki bez względu na konsekwencje Kiedy Jules Bright słyszy pukanie do drzwi...

Obsesja
Susan Lewis0
Okładka ksiązki - Obsesja

Corrie Browne to dziewczyna, jakich wiele. Tyle że niewiele z nich mogłoby się wykazać taką siłą woli i upartością, z jaką Corrie dąży do realizacji swoich...

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski