Recenzja książki: Góry Świętokrzyskie. Przewodnik górski

Recenzuje: szczepanik

Seria przewodników górskich, które ukazują się nakładem wydawnictwa Pascal, składa się obecnie z dwunastu tomów. W książkach zaprezentowane zostały miejsca cieszące się największym zainteresowaniem piechurów, takie, do których dostęp jest szczególnie ułatwiony dzięki rozbudowanej infrastrukturze turystycznej. Tereny swoją popularność zawdzięczają jednak przede wszystkim pięknu i niezwykłości, którymi obdarzyła je Matka Natura. Jednym z dwunastu tomów jest przewodnik po Górach Świętokrzyskich – niewielkiego rozmiaru kompendium wiedzy na temat najstarszych gór Polski.

 

Znaleźć w nim można wszystko, co najważniejsze: opisy tras, charakterystykę regionu – i więcej, czyli informacje praktyczne, dotyczące nie tylko noclegów oraz punktów gastronomicznych, którymi warto zainteresować się na miejscu, ale również niezbędnego ekwipunku, jaki należy zabrać ze sobą w góry. Ten „elementarz piechura”, jak został nazwany zbiór porad związanych z doborem odpowiedniego sprzętu i umiejętnością zachowania się w razie nieprzewidzianych wypadków, definiuje jednocześnie głównego odbiorcę książki. Przede wszystkim będą nimi ci, którzy rozpoczynają swoją przygodę z turystyką pieszą i nie do końca jeszcze wiedzą, jak się wyposażyć, a także na co się przygotować.

 

Największym plusem przewodnika jest jego ogromna precyzyjność i przejrzystość. Nie trzeba poświęcać zbyt wiele czasu na to, żeby zorientować się, gdzie szukać jakich informacji. Spis treści, kolorowe oznaczenia oraz wyróżnienia w tekście pozwalają na szybkie i sprawne poruszanie się po kolejnych zagadnieniach omawianych w książce. Posiadacz przewodnika nie potrzebuje dodatkowej mapy, taka bowiem znajduje się na ostatnich stronach tomu. Co więcej, przy omawianych trasach przedstawione zostały dokładnie oznaczenia szlaków, zgubić się więc będzie z Pascalem niezwykle trudno.

 

Nie ma w książce miejsca na rozbudowane wypowiedzi – jest ona napisana konkretnie i ujmuje każdą kwestię w kilku, nie więcej, zdaniach. W ten sposób przekazywana jest za jej pomocą wiedza podstawowa, którą bez problemu można przyswoić. Turysta nie zginie w natłoku informacji i nie będzie musiał ich przesiewać po to, aby dotrzeć do tego, czego w danym momencie potrzebuje. Z takiego rozwiązania nie do końca mogą być zadowoleni zwolennicy opisów bardziej szczegółowych. Pamiętać jednak należy, że głównym celem przewodnika po Górach Świętokrzyskich miała być jego funkcjonalność. Tej zaś książce odmówić nie można.

 

Przewodnik jest przeznaczony głównie dla osób, które chodzenie po górach traktują jako rekreację, nie zaś jako sport wyczynowy. Dla tych drugich może być on zbyt lakoniczny czy mało specjalistyczny. Każdy jednak znajdzie w tomie najważniejsze informacje z zakresu turystyki górskiej, skupiającej się w tym przypadku na terenie województwa świętokrzyskiego. Konkret, rzetelność i praktyczność opisów czynią z książki pozycję rzeczywiście ciekawą i dla wielu niezbędną podczas jedno- lub kilkudniowej wycieczki.

 

Anna Szczepanek

Kup książkę Góry Świętokrzyskie. Przewodnik górski

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Góry Świętokrzyskie. Przewodnik górski
Inne książki autora
Zabawy edukacyjne na cały rok
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Zabawy edukacyjne na cały rok

Zbiór zabaw edukacyjnych to doskonały pomysł na przyjemność i naukę jednocześnie.Zawarte w nim ćwiczenia motywują dzieci do samodzielności, rozwijają ich...

Ekspresjonizm w teatrze niemieckim
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Ekspresjonizm w teatrze niemieckim

Główna fala ekspresjonizmu przypada na drugie dziesięciolecie XX wieku. W ciągu zaledwie kilku lat ekspresjonizm stopniowo zawładnął wszystkimi obszarami...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy