Recenzja książki: Franciszek i Klara. Historia z Asyżu

Recenzuje: Karolina Mucha

Pokój i dobro

 

Na czym polega moc superbohaterów?

 

Dlaczego tysiące dzieci z wypiekami na twarzy pochłaniało historie o Supermanie, Iron Manie czy Batmanie?

 

Czy dlatego, że właściwie zawsze wygrywali oni ze złem? Dlatego, że wciąż przeżywali niesamowite przygody? Bo mieli odwagę robić rzeczy, o których innym nawet się nie śniło? A może nie bez znaczenia pozostawał też fakt, że byli bohaterami - tak lubianych przez najmłodszych - komiksów?

 

Analizując ich popularność, warto jednak pamiętać, że superbohaterowie nie narodzili się dopiero na początku XX wieku. Kilku żyło znacznie, znacznie wcześniej. I to naprawdę - ich działalność daleko wykraczała poza fikcyjny świat.

 

Oto opowieść o jednym z nich. O superbohaterze naśladującym innego Superbohatera. Walczącym o dobro nie magicznymi mocami czy nadnaturalnymi zdolnościami fizycznymi, ale cierpliwością i pokorą. Ubranym w mało efektowny, ale charakterystyczny strój. Niemal każdym swoim działaniem zaskakującym innych, przekraczającym granice tego, co zwyczajne. Potrafiącym ujarzmić wilka, rozmawiać z ptakami i przyciągać ludzi. W dodatku popularnym nie od dwudziestu, pięćdziesięciu czy nawet osiemdziesięciu lat. Znanym od ośmiu stuleci.

 

Franciszek i Klara. Historia z Asyżu to komiksowa opowieść o życiu jednego z najbardziej znanych i charakterystycznych świętych katolickich, uzupełniona o dzieje młodej dziewczyny, która - zachwycona jego przykładem - postanowiła naśladować swojego krajana, a tak znaczące łamanie konwenansów dla żyjącej w średniowieczu kobiety z pewnością nie było łatwe! Ani Klara, ani Franciszek nie szukali uznania i popularności, a przecież każde z nich - prócz cierpienia i pogardy - właśnie je znalazło. Ale co w tym dziwnego? Przecież wciąż dokonywali rzeczy zaskakujących, niezwykłych (dla wielu - niezrozumiałych). Jak wtedy, gdy wywodzący się z bogatej rodziny, wychowywany w dostatku Franciszek zamiast smacznych posiłków i finansowego bezpieczeństwa wybrał... żebracze poniżenie. Kiedy z odwagą i determinacją wyruszył na ścieżkę pokory i ubóstwa nie tylko wbrew woli rodziców, ale i własnym upodobaniom. Dobrowolnie przyjął potworny ból, a cierpiąc, tworzył najpiękniejsze hymny pochwalne na cześć Boga, dziękując Mu nawet za śmierć.

 

Franciszek i Klara to wciągająca historia, koniecznie do wielokrotnego czytania. I przeglądania - bo do najmłodszych czytelników przemawiająca przede wszystkim ilością i dynamiką czytelnych, przejrzystych obrazów. Towarzyszący im tekst nie zawsze jest łatwy, ale być może właśnie dzięki temu - mimo przyjęcia komiksowej formy opowieści - autorom udało się uniknąć rażących uproszczeń czy nadinterpretacji? Lektura skłania do głębszych przemyśleń i refleksji (na przykład nad tym, jaki byłby świat, gdybyśmy zamiast zysku i sukcesu szukali pokoju i dobra). A przyjęta forma może przyczynić się do tego, że kolejne pokolenie dzieci pozna "nowego" superbohatera.

 

W czym tkwi jego  siła? Kto wierzy, ten wie.

Kup książkę Franciszek i Klara. Historia z Asyżu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Franciszek i Klara. Historia z Asyżu
Książka
Franciszek i Klara. Historia z Asyżu
Toni Matas, Picanyol, Carlos Rojas
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy