Recenzja książki: Fajna Ferajna

Recenzuje: Karolina Mucha

Mirek, który uciekł z domu. Jureczek, troszczący się o swoją mamę jak Robinson o Piętaszka. Zalman o złotym sercu. Zawsze skora do żartów Jaga. Spokojny i opanowany Staszek. Wesoły i odważny Boguś. Fikająca koziołki Basia. Opiekująca się zwierzakami Halusia. 

Tyle ich dzieli – charaktery, zainteresowania, pochodzenie. 

Co ich łączy? Warszawa. A przede wszystkim – Powstanie. 

Gdy mieli po kilka lat, ich dzieciństwo zbombardowała wojna. Zaatakowała życie rodzinne, zniszczyła wcześniejsze plany i marzenia, pozostawiając jedynie zgliszcza normalności. Zatem nawet ci, którzy 1. września 1939 r. ucieszyli się, że nie muszą iść do szkoły oraz ci, którzy myśleli, że walka oznacza przygodę, szybko odkryli, że w wojnie nie ma niczego pozytywnego. Jest bezwzględna – zabiera rodziców, przyjaciół, domy, zdrowie... 

Dlatego z wojną trzeba walczyć. Do takiego wniosku doszli prawie wszyscy wymienieni bohaterowie. Kiedy w ich mieście wybuchło powstanie przeciw Niemcom, dołączyli do niego. Nieważne, że niektórzy mieli 13 albo nawet 9 czy 10 lat. Byli gotowi porzucić wszystko, co mieli – byle walczyć. 

Tylko co mogą robić dzieci wśród czołgów i karabinów? Jak miałyby szkodzić wrogom? Czy nie powinny raczej ukrywać się, za wszelką cenę próbując przetrwać? Przecież tu nie ma miejsca na naukę czy pomyłki. 

Tymczasem oni znaleźli dla siebie przestrzeń do działania. Wcale nie małą! Budowali barykady, odgruzowywali zasypanych, roznosili meldunki, kolportowali prasę, pełnili funkcję przewodników w kanałach, pełnili warty. To nie była zabawa. Wielu zginęło. 

Monika Kowaleczko-Szumowska opowiada jednak przede wszystkim o tych, którzy przeżyli. Przetrwali wojnę i teraz mogą dawać świadectwo, dzięki ludziom pragnącym ich słuchać. Do grona tych słuchaczy należy autorka Fajnej Ferajny. I już choćby dlatego jej książka zasługuje na uwagę. Przemawia do czytelników autentycznością opisanych historii, bo większość bohaterów autorka poznała osobiście, z niektórymi nawet się zaprzyjaźniła. Można przypuszczać, że opowieści o ich życiu i wojennych doświadczeniach potrafiłaby snuć godzinami. Do swojej książki wybrała jednak te fragmenty, dzięki którym dość enigmatyczne Powstanie Warszawskie może stać się dla współczesnych dzieci bardziej rzeczywiste, konkretne, bliższe. 

Ale chociaż Fajna Ferajna opisuje niezwykle dramatyczny, trudny czas, nie epatuje cierpieniem i brutalnością. Poszczególne opowiadania zawierają raczej powstańcze obrazki – opisują przede wszystkim sceny wzruszające, zaskakujące, niekiedy wręcz zabawne. Bo nawet pod gruzami miasta przetrwały odwaga, bohaterstwo, przyjaźń. Zasypywane złem i okrucieństwem, wciąż tliły się – ogniem, który miał przywrócić wolność. 

Kup książkę Fajna Ferajna

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Fajna Ferajna
Książka
Fajna Ferajna
Monika Kowaleczko-Szumowska
Inne książki autora
Gupikowo
Monika Kowaleczko-Szumowska0
Okładka ksiązki - Gupikowo

Zabawne perypetie czwórki rodzeństwa, wesołej opiekunki Madzi i bardzo wielu ryb akwariowych. Trzynastoletniej Marysi udaje się zrealizować marzenie o...

Wybryki z Ameryki
Monika Kowaleczko-Szumowska0
Okładka ksiązki - Wybryki z Ameryki

Kolejna część przygód bohaterów "Gupikowa" - tym razem w Ameryce. Rodzina wyjeżdża do Stanów Zjednoczonych, i to dwukrotnie! Najpierw jest to wakacyjna...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Z pamiętnika jeża Emeryka
Marta Wiktoria Trojanowska ;
Z pamiętnika jeża Emeryka
Obca kobieta
Katarzyna Kielecka
Obca kobieta
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Oczy Mony
Thomas Schlesser
Oczy Mony
Rok szarańczy
Terry Hayes
Rok szarańczy
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy