Pismo Święte to jedna z najtrudniejszych w interpretacji ksiąg. Z zadaniem tym w niekonwencjonalny sposób poradzili sobie jednak artyści. „Ewangelia w obrazach” to zbiór najciekawszych (choć niekoniecznie – najpopularniejszych) dzieł sztuki, ukazujących najważniejsze opisane w Biblii wydarzenia.
„Ewangelię w obrazach” można podzielić na dwie części. Pierwsza z nich dotyczy narodzenia, życia, ukrzyżowania i zmartwychwstania Chrystusa. Każde z tych wydarzeń opisane jest w oddzielnym rozdziale, opatrzonym ciekawym komentarzem. Druga natomiast obraca się w kręgach najbardziej znanych wydarzeń biblijnych. I tak czytelnik znajdzie dzieła sztuki dotyczące Sądu Ostatecznego, wypędzenia Adama i Ewy z Raju czy wreszcie wizje artystów przedstawiające królującego w niebiosach Boga Ojca.
W publikacji czytelnik odnajdzie uszeregowane chronologicznie obrazy artystów znanych na całym świecie, takich jak Leonardo da Vinci czy El Greco, ale także malarzy mniej popularnych, niszowych. Dzięki skrupulatnemu ułożeniu dzieł sztuki, zgodnie z datą powstania, czytelnik ma okazję zobaczyć przemiany, jakim przez wieki ulegały wizerunki aniołów czy betlejemskiej stajenki. Daje to także możliwość skonfrontowania różnych dzieł ze sobą. Pomimo dzielących je różnic, czytelnik dostrzeże zapewne wspólny mianownik tych obrazów, którym jest przedstawianie przez artystów postaci świętych w pełnej chwale i z wielkim szacunkiem. Każda zamieszczona w publikacji reprodukcja opatrzona jest tytułem, nazwiskiem autora obrazu i datą jego powstania. Niemal przy każdym obrazie widnieje powiększony jego fragment. Daje to możliwość dokładniejszego przyjrzenia się opisywanym scenom i zwrócenia uwagi na niewidoczne wcześniej szczegóły.
„Ewangelia w obrazach” to jednak nie tylko dzieła sztuki. Każdy rozdział publikacji opatrzony jest fachowym komentarzem autorów. Dotyczy on zarówno opisywanego wydarzenia z perspektywy Biblii – liczne są cytaty z Pisma Świętego – jak i teologii. Autorzy szczegółowo analizują ukrytą w obrazach symbolikę – od barw szat i przestrzeni poczynając, poprzez ułożenie ciała postaci, a na charakterystycznych przedmiotach obecnych na obrazie kończąc. Zdecydowanie mniej jest w publikacji tekstu znanego czytelnikowi z tradycyjnych albumów o sztuce. Autorzy skupili się raczej na elementach łączących obrazy z nauką Kościoła, a nie na istocie samego dzieła.
„Ewangelia w obrazach” to przede wszystkim publikacja bardzo piękna. Twarda oprawa, kredowy papier, duże, zajmujące jedną bądź dwie sąsiadujące ze sobą strony reprodukcje obrazów sprawiają, że książkę przegląda się z niesłabnącym zachwytem. Ilość tekstu obecnego w publikacji została dobrana w przemyślany sposób. Nie jest go zbyt dużo, a język nie przytłacza trudną terminologią czy fachowym nazewnictwem. „Ewangelia w obrazach” to doskonały sposób, by poznać i utrwalać historię zbawienia w sposób innowacyjny, zdobywając równocześnie przydatną wiedzę z zakresu sztuki sakralnej.
Kolejny tom z serii ?Leksykon ? historia, sztuka, ikonografia?. Całość zgromadzonego tu materiału została podzielona tematycznie na trzy części i zaprezentowana...
Zestaw ćwiczeń zgodny ze standardami wymagań Poziom podstawowy i rozszerzony Wszystkie typy zadań Kompletne rozwiązania Zagadnienia zatwierdzone przez...