Gdy Lustrzany Smok powraca…
Motyw kobiety, udającej mężczyznę, nie jest zbyt często spotykany we współczesnej prozie, przez co wypada dość oryginalnie. Trafiłam nań ostatnio w
Behemocie Scotta Westerfielda, lecz realizacja pomysłu nie rzuca na kolana. Podejście drugie to lektura powieści
Eon. Powrót Lustrzanego Smoka Alison Goodman, która zbiera bardzo dobre opinie na forach i blogach, a także została okrzyknięta najlepszą powieścią fantasy 2008 roku.
Kobietom nie przysługuje miejsce w świecie smoczej magii. W powszechnym mniemaniu wprowadzają pierwiastek zepsucia do rzemiosła lorda Smocze Oko, nie posiadają też fizycznej siły i żelaznej woli, niezbędnej do zjednoczenia się ze smokiem. Uważa się, że niewieście oko, zbyt często zapatrzone w siebie, nie potrafi ogarnąć natury świata energii.
Dwunastu kandydatów walczy o zaszczyt zostania uczniem Szczurzego Lorda Smocze Oko, lorda Ido. Wśród nich jest Eon, a raczej Eona, kulejąca szesnastoletnia dziewczyna, udająca dwunastoletniego chłopca. Jej marzeniem jest zostanie lordem Smocze Oko, lecz kobiety nie mogą dostąpić takiego zaszczytu. Ten rok jest rokiem Szczurzego Smoka i to właśnie lord Ido ma objąć władzę nad duchowymi bestiami chroniącymi kraj i cesarza. W dniu wyboru Eona zostaje odrzucona i nagle znikąd pojawia się zaginiony Lustrzany Smok, nie widziany od 500 lat, po czym wybiera na swojego lorda właśnie ją!
Biorąc powieść do ręki, możemy oczekiwać, że spotkamy się z pojmowanymi konwencjonalnie smokami, które latają czy zieją ogniem. Szybko okazuje się, że te istoty są metafizyczne, że dostrzegają je tylko nieliczni. Świat wykreowany przez autorkę nawiązuje do chińskiej kultury i dzięki temu jest po prostu magiczny. System rządów, a także sam kalendarz jest oparty na historii niegdyś potężnych Chin, co doskonale przybliża czytelnikowi obyczaje tamtejszego ludu.
Narracja jest prowadzona przez Eonę, jednakże autorka nie od razu zdradza szczegóły dotyczące głównej postaci - czytelnik musi sporo się głowić i odgadywać wiele rzeczy. To bardzo istotny aspekt książki, powieść wymaga bowiem nieustannej uwagi i gimnastyki umysłowej, dzięki czemu po prostu rozwija.
Bohaterowie są stworzeni z niezwykłą dokładnością, stwarzając bardzo realistyczne wrażenie. Powieść wciąga od pierwszej strony i z miejsca przenosi ona czytelników do Imperium Niebiańskich Smoków, nie pozwalając się z tego świata wydostać przed ukończeniem lektury. Opisy są bardzo plastyczne i nie nudzą, co często się zdarza w przypadku powieści fantasy.
Swą książką Alison Goodman udowadnia, że jest doskonałą pisarką. Jej pomysł był niezwykle skomplikowany i spisanie całej historii musiało być bardzo czasochłonne. Książka jest jednak dopracowana w najdrobniejszych szczegółach i zawiera wszystko to, co powinno znaleźć się w każdej powieści fantasy: realistyczne opisy, przenoszące do świata powieściowego, bohaterów, którzy mogliby żyć naprawdę, wartką akcję, a także rozbudowaną narrację. Z pewnością warto polecić ją nie tylko miłośnikom fantastyki.
Sprawdzam ceny dla ciebie ...