Recenzja książki: Enerdowce i inne ludzie

Recenzuje: Katarzyna Krzan

Przełom roku 1989 był dla Europejczyków znaczącym wydarzeniem, które zmieniło życie wielu. Na przykładzie swoim i poznanych „enerdowców” Brygida Helbig pokazuje, czym była zmiana – przejście do wolności, wolnego rynku, wszechpotężnej konsumpcji.

 

Bohatarowie jej książki to zwykli ludzie. Nawet nie są bohaterami, to zwyczajni mieszkańcy byłego NRD. A wśród nich i ona – obserwatorka z Polski, pracownik naukowy, nieopłacany, ale ambitny. Jako kobiecie nie należy jej się płatne stanowisko, utrzymanie powinien zapewnić jej mąż, a praca naukowa to dla niej przecież rodzaj hobby… Narracja początkowo skupia się na losach Rainera i Uty, Niemców, próbujących ułożyć sobie życie w nowych warunkach. Stopniowo jednak jakby o nich zapomina i krążyć zaczyna wokół samej autorki. Autorka skupia się na owych „wynurzeniach czterdziestolatki”, która mruczy do siebie: Nie jestem nudna, tylko przeżywam przygody wewnętrzne. I może to stanowić swoiste podsumowanie całej książki. Jest ona bowiem relacją z owych przygód wewnętrznych. Mniej natomiast jest reportażem o zjawiskach społecznych okresu przełomu. Odnosi się nawet wrażenie, że to w pewnym stopniu prywatne zapiski i refleksje autorki, pisane gdzieś w pociągach, podróżach, wynajętych mieszkaniach, próby uchwycenia ulotnych wrażeń.

 

A jednak rysują się tu wyraźnie sylwetki ludzi, owych enerdowców, dla których zjednoczenie Niemiec nie stało się spełnieniem marzeń. Wręcz przeciwnie, ludzi ci jako jednostki mało kreatywne musieli zmierzyć się z nową rzeczywistością, co okazało się porażką. Nikt ich do tego nie przyuczał. Po prostu pewnego dnia runął mur i wszystko stało się inne. Bohaterowie tej książki muszą walczyć o swoje miejsce w społeczeństwie, jak sprzątaczka Jagoda. Nie lepiej ma też pani docent pracująca na uczelniach w Berlinie i Pradze, odpoczywająca w Międzyzdrojach. Krążąca zatem między trzema jakże różnymi krajami, w każdym doświadczająca innych „przygód”, a zarazem zmuszana do udowadniania swojej wartości i tożsamości. Być może pałam energią, ale zużywam ją całą na walkę sprzecznych we mnie sił. Jestem zza Buga i jestem znad Renu, bo stamtąd przybyli moi przodkowie po mieczu i po kądzieli. Jestem z Berlina, z zachodniej strony Odry. Pośredniczę między tymi, którzy kochają mnie tam, a tymi, którzy kochają mnie tu. Siebie zaś nawzajem nienawidzą. We mnie zogniskowały się różnice mentalne, jestem progiem nie do przekroczenia, nie mieszkającym, a zamieszkanym przez wszystkim miesz(k)ańcem.

 

Bliska codzienności proza Helbig doskonale ukazuje głosy z ulicy, potrafi je sprawnie przełożyć na język literacki, tętniący życiem, takim zwyczajnym, bez zadęcia, napuszenia. To prywatne wyznanie kobiety, która zna swoje miejsce, ale nie oznacza to wcale, że i inni je znają. Musi się dookreślać, dopasowywać, choć wcale tego nie chce. Książka to oczywiście warta uwagi ze względu na liczne nagrody, jakie na nią spłynęły, ale ze względu na samą opowieść – już niestety mniej.

Kup książkę Enerdowce i inne ludzie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Enerdowce i inne ludzie
Książka
Enerdowce i inne ludzie
Brygida Helbig
Inne książki autora
Inna od siebie
Brygida Helbig0
Okładka ksiązki - Inna od siebie

Świat, w którym do najważniejszych zadań kobiety należy ładnie wyglądać, przyzwoicie się prowadzić i dobrze wyjść za mąż. W którym w drodze...

Inny od siebie samego
Brygida Helbig0
Okładka ksiązki - Inny od siebie samego

Burzliwe losy kontrowersyjnej artystki w nowej powieści Brygidy Helbig Erudycyjna i poruszająca powieść, której bohaterką jest Maria Komornicka, młodopolska...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy