Powszechnie wiadomo, że najlepszym sposobem wspierania rozwoju dziecięcej osobowości są bajki, baśnie oraz legendy. Bawią i uczą, a obecny w nich związek z wydarzeniami magicznymi sprawia, że wyobraźnia zostaje wzbogacona o nowe doznania. Wszystkie te cechy posiada należąca do serii Ziarenka piasku książka Emilka i potwory z legend.
Emilka boi się potworów: są… potworne. Taki na przykład Rudy Pazur. Albo ten wredny Kinol. Chociaż tata tłumaczy jej, że potwory nie istnieją, to i tak się boi. I to jeszcze jak! Do wtóru jej boi się też Elizka – młodsza siostra Emilki. Boją się więc obie. Ta potworna sytuacja szybko mogłaby wymknąć się spod kontroli, gdyby nie… uśmiechnięty Ambord o świecących oczach, bielutkich zębach i niebieskim pasie, biegnącym od czubka głowy, aż do… no, niestety, nóg nie miał. Ambord powoli przesuwał się jak ślimak, podziwiał wiszące na ścianie obrazki. I wcale nie był straszny. Od niego Emilka dowiedziała się o imprezach z tańcami (nawet straszny Kinol na imprezie wywijał aż miło), o pustej lodówce i zakupach oraz przygotowaniach do kolejnej imprezy. I do kolejnej. I jeszcze jednej… Kiedy więc potwory mają chodzić po domach i straszyć?
Historyjka, jaką Kamila Stokowska opowiedziała na łamach publikacji Wydawnictwa Lemoniada, jest lekka i zabawna. W pouczającą treść wplecione zostały mityczne postaci, znane czytelnikowi z edukacji przedszkolnej i szkolnej (Bazyliszek, Syrenka Warszawska, Żmij Lubelski, Smok Wawelski). Oko przyciągają zabawne, duże, wyraźne, kolorowe ilustracje autorstwa Marty Grabowskiej. Wielobarwna, różnorodna pod względem wielkości oraz kroju czcionka, dotycząc pojedynczych liter, sylab, słów lub fragmentów zdań, skupia uwagę na poszczególnych detalach historyjki. Strony z tekstem oddzielają kartki z zadaniami do wykonania (poszukaj, narysuj, pokoloruj, przyklej, zaznacz, uzupełnij, stwórz), każde z zadań zostało opatrzone ikonką z odpowiednim znaczkiem (niektóre fragmenty tekstu kończą ciekawostki oraz polecenia). Zamieszczona na końcu Europejska mapa potworów posiada legendę do uzupełnienia. Rozkładane skrzydełka okładki mieszczą wielkoformatowy wizerunek potwora (wraz z jego cechami charakterystycznymi) oraz miejsce na osobiste notatki.
Sięgając po książkę Emilka i potwory z legend, czytelnik z pewnością nie będzie zawiedziony. Może i jemu uda się stworzyć legendę o miłym potworze?
Dawno, dawno temu… żyła sobie królowa… Czy to bajka? Czy królowe istnieją naprawdę? Odkryj razem z Basią królewski świat! I przekonaj się...
Nocne niebo jest piękne i pełne tajemnic. Czym są migoczące jasne punkciki? Jakie planety krążą wokół Słońca? Czy Saturn stroi się w biżuterię? Odkryj...